Žijeme na Slovensku a veľa vecí o ňom nevieme. Schválne! Ktorý najväčší motýľ u nás žije? O čo sa pričinila Mária Terézia? Ktorý náš vedec prvý raz vyskúšal padák? Zabudli ste? Neprekáža. Andrea Kellö Žačoková prichádza so zaujímavou knihou SLOVENSKOpédia.
Takmer stovka strán nevytvára dojem hrubého lexikónu preplneného informáciami, ale sviežej vecnej publikácie, ktorá vám dá odpovede na najrôznejšie otázky o našej krajine. Sumarizuje najrôznejšie fakty a zaujímavosti o našej krajine. Hoci je určená pre čitateľa od 10 rokov, svojím pútavým a zrozumiteľným spracovaním dokáže zaujať ktorúkoľvek vekovú kategóriu.
Šesť usporiadaných kapitol
Kniha je rozdelená do šiestich systematicky usporiadaných kapitol: Krajina, je prvá, kde sa dozvedáme, že Slovensko je jedným zo 195 štátov – toľko ich uznáva Organizácia národov, rovnako je jedným z 27 štátov Európskej únie. Mapka nám ponúka rozdelenie krajiny na kraje, ďalšia mapka nám priblíži krajské a okresné mestá, dozvieme sa, že najteplejším miestom je Podunajská nížina, najchladnejším je Lomnický štít, ale nechýba ani informácia koľko percent obyvateľstva tvoria muži a ženy a mnoho mnoho ďalších zaujímavostí.
V druhej kapitole nazvanej Príroda sa napríklad dozvieme, že máme 9 národných parkov, 14 chránených krajinných oblastí, ktoré to sú a čím sa vyznačujú, ale aj aké tam rastú rastliny a žijú zvieratká. Slovensko je bohaté na termálne pramene a minerálne vody, ale viete, kde všade sa nachádzajú? Najväčším motýľom je okáň hruškový a najrozšírenejším hadom užovka obojková, ale v prírode toho máme ešte oveľa viac zaujímavejšieho a krajšieho.
Kniežatá, králi, prezidenti sa nachádzajú v kapitole Z dejín, kde je hneď prvý uvedený franský kupec Samo, ktorého dôverne poznajú aj lúštitelia krížoviek. Slovanské kmene viedol proti Avarom a na našom území sa pohyboval v rokoch 623-658 a z tohto obdobia je známa Samova ríša. Prvá žena na uhorskom tróne bola Mária Terézia. Ale medzitým sa odohralo mnoho zaujímavých udalostí a Slovensko ovplyvnilo veľa zaujímavých osobností.
Kultúra a umenie nám na úvod približuje nehmotné kultúrne dedičstvo, kde sa dozvieme zaujímavosti o drotárstve, bábkarstve, o terchovských muzikantoch, ktorí hrajú a vyspevujú ako žiadni iní už od roku 2013 a predstavíme aj ich typické nástroje. Nesmie chýbať história fujary, ktorou dodnes obdarúvame osobnosti na celom svete. Ale nie je opomenutá ani modrotlač či modranská keramika. Zároveň sa dozvieme o tradíciách v kolobehu roka – oberačkové slávnosti, páračky, dožinky a mnoho ďalších. Kapitola Slovenské národné... nám priblíži galériu, knižnicu, archív, múzeum, obrodenie, divadlo a ďalšie naše národné. Samozrejme máme aj slovenské ľudové, napríklad tance, odevy, architektúru, ale rovnako sa kultúra venuje aj náboženstvo a iným odvetviam.
Veda a technika a Sieň slávy je záverečným zhrnutím zaujímavostí našej mladej a malej krajiny. Pyšní sme na Petzvalov fotoobjektív z roku 1840, ktorý výrazne skrátil dobu expozície fotografie, no rovnako zaujímavé sú vynálezy Baničov padák, Segnerovo koleso, Murgašovo rádio, či bioplast nonoilen, Schaubmarov mlyn v Pezinku, cez komín v elektrárni Nováky sa dopracujeme až k stavbám ako Eurovera Tower, ale samozrejme nezabudneme ani na prvú parnú loď, prvý automobil v Bratislave či prvý slovenský motocykel.
V jednotlivých kapitolách si nepochybne teda užije čitateľ dobrodružné putovanie Slovenskom. Preskúma národné parky, zistí, ktoré jaskyne môžete navštíviť, spozná rekordérov zo sveta zvierat, oboznámi sa s významnými písomnosťami z dejín, naším nehmotným kultúrnym dedičstvom aj tradíciami. Objaví vynálezy a patenty, najvyššie stavby, technické pamiatky aj významné osobnosti z rôznych oblastí. Odpovede nájde na všetko, čo ešte nevie, alebo by ste rád vedel o Slovensku.
Autorkou bohatej nádielky ilustrácií je grafická dizajnérka a ilustrátorka Zuzana Bartová.
Mohlo by vás zaujímať: TIP NA KNIHU Andrea Kellö Žačoková – Vitaj v múzeu
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies