V indickom štáte Uttarpradéš sa odohral zriedkavý a šokujúci prípad prenosu besnoty z kravy na človeka. Neznáma žena zomrela po tom, ako vypila mlieko od infikovanej kravy, ktorá bola predtým uhryznutá zatúlaným psom. Hoci sa u kravy objavili symptómy choroby a dostala vakcínu, žena netušila o nebezpečenstve a jej rodina ostala v neistote, keď sa u nej začali prejavovať znepokojujúce symptómy.
Neústupné symptómy a tragický osud
Po konzumácii mlieka sa u obete čoskoro objavili prvé príznaky besnoty, ale rodina si spočiatku neuvedomovala, čo mohlo byť príčinou jej stavu. Snažili sa
jej zabezpečiť lekársku pomoc, no viaceré nemocnice ich odmietli prijať.
Napokon lekári v okresnej nemocnici žene odporučili, aby sa vrátila domov, kde
čoskoro zomrela.
Reakcia miestnych autorít a odborníkov
Po potvrdení diagnózy besnoty dostali obyvatelia najmenej desiatich dedín v oblasti postexpozičnú vakcináciu. Tento prípad vyvolal obavy a diskusiu o
prenose besnoty cez mlieko, aj keď odborníci tvrdia, že ide o mimoriadne
zriedkavý jav.
Dr. Srinivas Janam, konzultant v nemocnici DHEE, vysvetlil, že besnota je vírusové ochorenie patriace do rodu Lyssavirus v rodine Rhabdoviridae. Vírus ovplyvňuje centrálny nervový systém, spôsobujúc smrteľný zápal mozgu a miechy. "Keď sa raz objavia klinické príznaky besnoty, ochorenie je takmer vždy fatálne," uviedol.
Mlieko ako možný prenášač besnoty?
Hoci je besnota najčastejšie prenášaná uštipnutím alebo poškrabaním infikovaným zvieraťom, existuje teoretická možnosť prenosu prostredníctvom sekrétov, ako je slina, a potenciálne aj cez mlieko, ak je zviera v pokročilom štádiu ochorenia. Napriek tomu Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) a Centrá pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) uvádzajú, že dôkazy o prenose besnoty cez mlieko sú minimálne a pasterizované mlieko nepredstavuje žiadne riziko.
Prevencia a varovanie pre verejnosť
Tento tragický prípad zdôrazňuje potrebu lepšieho povedomia o besnote a dôležitosť rýchlej reakcie na možné príznaky ochorenia. Odborníci odporúčajú vyhýbať sa konzumácii surového mlieka a zabezpečiť včasnú vakcináciu zvierat aj ľudí v rizikových oblastiach. Ochorenie, ktoré je prakticky vždy smrteľné po vypuknutí symptómov, je totiž možné účinne predchádzať vhodnou prevenciou.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies