SEATTLE - Transplantácia kmeňových buniek zbavila nemenovaného Londýnčana vírusu HIV, ktorý mu diagnostikovali v roku 2003.
V roku 2012 začal užívať lieky na liečbu ochorenia. V tom istom roku mu diagnostikovali Hodgkinov lymfóm, pričom v roku 2016 súhlasil, že bude proti rakovine bojovať transplantáciou kmeňových buniek.
Jeho lekári pritom zistili, že vďaka vhodnému darcovi, by sa im mohlo podariť vyliečiť ho týmto spôsobom aj z HIV.
Napokon našli darcu s génovou mutáciou, ktorá ponúka prirodzenú rezistenciu proti HIV. Transplantácia zmenila pacientov imunitný systém a stal sa odolný voči HIV.
Vírus HIV pod elektrónovým mikroskopom. Zdroj: Pixabay
Dobrovoľne prestal užívať lieky, aby zistil, či sa vírus vráti. To sa však nestalo a aj po 18 mesiacoch od transplantácie nenašli po HIV ani stopu.
Doteraz bol jediným človekom, ktorého lekári zbavili HIV, Američan Timothy Ray Brow. Ten podstúpil liečbu v Nemecku a už dvanásť rokov od transplantácie si môže užívať život bez HIV.
Timothy Ray Brow, el paciente #Berlín, celebra este año, una década completa de haber sido CURADO del #HIV / #VIH - #SIDA - #AIDS pic.twitter.com/XEGVCX9jia
— Alberto (@almagoch) April 22, 2017
Transplantácie kmeňových buniek sú nebezpečné a u niektorých pacientov zlyhávajú. Takisto nie sú praktické, keďže vírusom HIV sú nakazené milióny ľudí.
Keith Jerome z Fred Hutchinson Cancer Research Center v americkom meste Seattle uviedol, že najnovší prípad "potvrdil, že vyliečenie Timothyho Browna nebola len náhoda a dá sa to zopakovať". O prípade informovali v pondelok v magazíne Nature a budú o ňom diskutovať aj na konferencii o HIV v Seattli.
Brown by sa chcel stretnúť s londýnskym pacientom a povzbudiť ho, aby o liečbe verejne hovoril.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies