KYJEV - Ukrajincami vysnívané stíhačky F-16 už čoskoro dorazia na Ukrajinu. Prvé kusy by mali naši východní susedia dostať už v nadchádzajúcich týždňoch.
Jake Sullivan, poradca pre národnú bezpečnosť prezidenta Joea Bidena, uviedol, že transport stíhačiek na Ukrajinu sa začal a naši susedia ich budú prevádzkovať od leta. Kyjev si od nich sľubuje kapacity na odrazenie ruských útokov. Podľa správy agentúry Bloomberg však s prvými kusmi stíhačiek prichádza aj sklamanie. Ukrajinci ich tento rok dostanú oveľa menej, ako dúfali. Toto leto by malo prísť len šesť F-16, dokonca roka by sa ich počet mal zvýšiť na 20. To Ukrajincom umožní zostaviť nanajvýš jednu leteckú peruť pozostávajúcu z týchto stíhačiek.
Celkovo má Ukrajina dostať 85 kusov stíhačiek, ktoré má prisľúbených od Dánska, Nórska a Holandska. Neskôr sa má pridať aj Belgicko. Ukrajina tak bude môcť vytvoriť štyri letecké perute.
Svoje obavy neskrýva ani ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ktorý sa už vyjadril k týmto číslam. „Rozhodnutie previesť F-16 na Ukrajinu bolo strategické, ale ich počet nebol strategický,“ cituje Zelenského Newsweek.
„Určite nás posilnia, ale bude dosť týchto lietadiel, aby bojovali na úrovni ruskej leteckej flotily? Verím, že nebudú stačiť. Očakávame viac, áno,“ povedal Zelenskyj.
Bloomberg uviedol, že meškaním F-16 stoja viaceré príčiny ako jazykové bariéry, problémy s náhradnými dielmi či nedostatok letísk a infraštruktúry pre tieto lietadlá. Americké stíhačky sú oveľa citlivejšie stroje, ako sovietske lietadlá, s ktorými Ukrajinci doteraz lietali.
Lietadlá potrebujú oveľa väčšiu údržbu ako sovietske stroje. Pre vojenských plánovačov nie je nočnou morou len údržba stíhačiek. Najväčšiu výzvu predstavuje práve nedostatok letísk, z ktorý môžu F-16 lietať.
Tie, ktorými Ukrajina disponuje, majú Rusi dobre zmapované a Kremeľské sily už pristúpili k ich ničeniu, čo ukazujú nedávne zásahy letísk, kde sa Rusom podarilo zničiť niekoľko lietadiel Suchoj Su-27.
„Tieto letiská budú pekné, šťavnaté ciele a Rusi už niektoré z nich zasiahli, len ako privítanie v reálnom svete pre tieto F-16,“ uviedol pre Bloomberg Jim Townsend, ktorý pôsobí v Centre pre novú americkú bezpečnosť. Práve tieto skutočnosti donútili predstaviteľov Západu pochybovať o správnosti rozhodnutia darovať drahé stroje Ukrajine. Existujú totiž obavy, že išlo veľmi drahé gesto podpory Zelenského.
Ukrajinci dúfajú, že získanie lietadiel F-16 im pomôže zastaviť ruské bombardovanie s použitím leteckých bômb KAB, ktoré Rusi upravili korekčnými sadami na riadené strely. Tieto bomby sú zhodené na ukrajinské pozície a mestá, pričom v posledných mesiacoch je hlavným terčom druhé najväčšie ukrajinské mesto Charkov.
Kyjev dúfa, že pomocou F-16 budú schopní zameriavať a ničiť ruské rakety a lietadlá.
Lietadlá F-16 majú väčší dosah ako sovietske stroje, ktoré doteraz Ukrajina používala. Tieto stíhačky sú schopné nielen zistiť prítomnosť ruských lietadiel na väčšie vzdialenosti, ale aj ich zasiahnuť. Americké stíhačky majú väčší dosah ako sovietske stroje, ktoré Ukrajina používala doteraz. „F-16 výrazne zlepší efektivitu nášho letectva. Pilot bude môcť ovládať rakety zo vzduchu a určiť cieľ. V bojovom prostredí môže prijímať čerstvé spravodajské informácie a robiť príslušné rozhodnutia o zasiahnutí cieľov. Navyše bude možné použiť rakety vzduch-vzduch. Ktoré môžu preletieť až 180 kilometrov,“ povedal pre Politico hovorca ukrajinských vzdušných síl Jurij Ihnat.
Ukrajinci tiež dúfajú, že sa im pomocou stíhačiek podarí zasahovať ciele na okupovanom Kryme, na čo už teraz Kyjev pripravuje pôdu. Vylúčené nie je ani použitie lietadiel na ciele na Ruskom území, Holandsko a Dánsko už dalo povolenie na takéto účely.
Úspech stíhačiek bude vo veľkej miere závisieť aj od schopností mechanikov, ktorí práve absolvujú výcvik. Výhodou je, že F-16 je jedným z najrozšírenejších lietadiel na svete, čo znamená dostupnosť množstva náhradných dielov. Dobrou správou pre Ukrajincov je, že F-16 je kompatibilná s bohatým arzenálom amerického aj európskeho letectva. Úspechy F-16 budú závisieť vo veľkej miere od munície, ktorá im bude poskytnutá.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies