Na pomerne neobvyklý a drsný trest pre odporcov rúšok prišli v Indonézii. Miestne úrady nariadili ôsmim ľuďom, ktorí porušili nariadenie o zakrývaní nosa a úst, kopať hroby obetiam ochorení Covid-19. Informoval o tom server The Jakarta Post.
V provincii Východná Jáva exemplárne potrestali niekoľko hriešnikov, ktorí cez nariadené opatrenia proti koronavírusu nemali nasadené rúško. Boli im nariadené manuálne práce na cintoríne.
"V súčasnej dobe sú k dispozícii iba traja hrobári, takže som si povedal, že by som mohol týchto ľudí dať s nimi do práce," komentoval to miestny politik Suyono.
"Dúfajme, že to bude mať odstrašujúci účinok proti porušovaniu nariadenia," dodal.
I hope the democrats don’t hear about this!
— Mike Schneider (@MikeSch47449193) September 16, 2020
Gresik residents made to dig graves as punishment for not wearing face masks - National - The Jakarta Post https://t.co/usOmlmPKf9
Žiadny z potrestaných nebol nútený so samotnými mŕtvolami manipulovať. Na obmedzenie rizika šírenia ochorenia je manipulácia s telami povolená iba miestnym zdravotníckym pracovníkom, ktorí nosia celotelové ochranné pomôcky.
Podľa najnovších údajov Indonézia zaznamenala už viac ako 229-tisíc prípadov nákazy koronavírusom. Denný nárast nakazených bol v utorok 15. septembra 3 507 prípadov. Celkovo v súvislosti s Covidom-19 v Indonézii zomrelo 9 100 ľudí.
Ako je to na Slovensku?
Tam, kde sa Covid-semafor zmenil na červenú v súvislosti s pribúdajúcim počtom infikovaných, by mohla v kontrolách nosenia rúšok vypomôcť aj mestská polícia.
Podľa ministra zdravotníctva Mareka Krajčího je nielen povinné, ale aj veľmi dôležité nosiť rúško v interiéroch, ale aj na hromadných podujatiach v exteriéroch.
V prípade, že policajti na miestach, kde sú rúška povinné natrafia na niekoho, kto ho nebude mať a ani po upozornení si ho nedá, na mieste ho môžu pokutovať až do výšky 1 000 eur a v správnom konaní až do 1 659 eur.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies