Novozvolený prezident Donald Trump obsadzuje svoju administratívu osobnosťami s tvrdým postojom voči Číne, čo naznačuje potenciálnu eskaláciu napätia medzi Washingtonom a Pekingom. Medzi kľúčové menovania patrí John Ratcliffe ako šéf CIA a Michael Waltz ako poradca pre národnú bezpečnosť. Očakáva sa, že Trumpova politika bude zahŕňať nové clá a silnejšiu podporu Taiwanu, čo môže ešte viac zhoršiť vzťahy s Čínou.
Novozvolený prezident Spojených štátov Donald Trump obsadzuje svoju budúcu administratívu osobnosťami známymi svojimi jastrabími názormi na Čínu a signalizuje tvrdý postoj voči Pekingu v rôznych oblastiach, od národnej bezpečnosti až po obchod.
Trump v utorok vymenoval bývalého riaditeľa Národnej spravodajskej služby Johna Ratcliffa za šéfa CIA, moderátora FOX News a vojenského veterána Peta Hegsetha za ministra obrany a floridského kongresmana Michaela Waltza za poradcu pre národnú bezpečnosť.
Kývnutie prišlo napriek tomu, že na Kapitole vládnu obavy z toho, že Trump využije poslancov Snemovne reprezentantov, kde je konečný súčet stále neistý a existujú obavy zo stiahnutia všetkých členov GOP z komory, pretože by si to vynútilo nové voľby na obsadenie prázdneho kresla. Osoba hovorila pod podmienkou zachovania anonymity, aby mohla o záležitosti diskutovať pred Trumpovým oficiálnym oznámením.
Tento krok by Waltza postavil do čela množstva kríz v oblasti národnej bezpečnosti - od pokračujúceho úsilia o poskytnutie zbraní Ukrajine a stupňujúcich sa obáv z rastúceho spojenectva medzi Ruskom a Severnou Kóreou až po pretrvávajúce útoky na Blízkom východe zo strany zástupcov Iránu a snahy o prímerie medzi Izraelom a Hamasom a Hizballáhom.
Waltz, trojnásobný kongresman GOP z východnej časti strednej Floridy, bol prvým zeleným baretom zvoleným do Snemovne reprezentantov USA a minulý týždeň ľahko zvíťazil v opätovných voľbách. Bol predsedom podvýboru Snemovne reprezentantov pre ozbrojené služby a členom výboru Snemovne reprezentantov pre zahraničné veci a stáleho výboru pre spravodajské služby.
Trump v utorok tiež vymenoval výkonného riaditeľa spoločností Tesla a SpaceX Elona Muska a podnikateľa v oblasti biotechnológií Viveka Ramaswamyho za vedúcich "Oddelenia pre efektívnosť vlády".
Na rozdiel od iných členov Trumpovho kabinetu je Musk, ktorý má významné obchodné väzby na Čínu, známy svojimi pomerne pozitívnymi názormi na čínsku vládu.
Medzi ďalších významných "jastrabov" Číny, ktorí sa spomínajú ako kandidáti na vstup do Trumpovej administratívy, patria bývalý veľvyslanec v Nemecku Richard Grenell, senátor za Tennessee Bill Hagerty a bývalý obchodný zástupca USA Robert Lighthizer. Ten zohral kľúčovú úlohu v Trumpovej obchodnej vojne počas jeho prvého funkčného obdobia, keď pomáhal pri tvorbe ciel na čínsky tovar v hodnote 380 miliárd dolárov.
Podobnú úlohu by mohol zohrať opäť, ak sa Trump rozhodne splniť svoj predvolebný sľub a zaviesť 60-percentné alebo vyššie clá na čínsky tovar a 10-20-percentné clá na všetok ostatný dovoz.
Na pozadí narastajúceho napätia medzi USA a Čínou je Trumpov návrat do Bieleho domu vnímaný ako signál možnej eskalácie konfliktu, najmä vzhľadom na jeho tvrdý postoj k Pekingu. Potenciálne zavedenie nových ciel by zasiahlo nielen Čínu, ale aj ostatné ázijské ekonomiky prepojené s druhou najväčšou ekonomikou sveta. Očakávané vymenovanie Marca Rubia za šéfa diplomacie by mohlo posilniť pro-taiwanskú politiku USA, čo by ešte viac vyhrotilo vzťahy s Čínou. Analytici preto varujú, že ďalšie roky by mohli priniesť nové výzvy pre globálnu stabilitu.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies