Washington, D.C. – Napriek zhoršujúcim sa vzťahom medzi Spojenými štátmi a Iránom americký prezident Donald Trump naznačil, že Teherán môže byť ochotný zmeniť svoj postoj a súhlasiť s priamymi rozhovormi s Washingtonom.
„Myslím si, že je lepšie, ak máme priame rozhovory,“ povedal Trump vo štvrtok pred novinármi. „Ide to rýchlejšie a oveľa lepšie pochopíte druhú stranu, než keby ste komunikovali cez sprostredkovateľov.“
Trump zároveň uviedol, že Irán doteraz preferoval sprostredkovanú komunikáciu, no podľa neho sa situácia mení. Presný dôkaz, že Irán zmenil svoj prístup, však chýba a môže ísť len o špekuláciu.
Napätie rastie, hoci diplomacia nie je úplne mimo hry
Trump len nedávno poslal iránskemu vedeniu list s výzvou na rokovania o ich jadrovom programe. Zároveň však pokračuje v tvrdých sankciách, ktorých cieľom je úplne zastaviť iránsky vývoz ropy, najmä do Číny.
Teherán naďalej odmieta priame rokovania, no signalizoval ochotu rokovať prostredníctvom tretích strán. Iránsky najvyšší vodca, ajatolláh Alí Chameneí, však ostro varoval, že vyhrážky USA nebudú mať účinok: „USA a iní musia vedieť, že ak spáchajú akýkoľvek nepriateľský čin proti iránskemu národu, dostanú tvrdú odpoveď.“
Regionálna moc Iránu slabne
Pozícia Iránu v regióne sa oslabuje. Izrael nedávno eliminoval vedenie libanonského Hizballáhu, dlhoročného spojenca Iránu, a po zvrhnutí sýrskeho prezidenta Baššára al-Asada v decembri minulého roka Teherán prišiel o ďalšieho kľúčového partnera.
Hrozby vs. diplomacia
Budúcnosť americko-iránskych vzťahov je momentálne nejasná. Trumpov optimizmus naznačuje možný obrat k priamej diplomacii, no tvrdé sankcie a vojenské vyhrážky hovoria inou rečou. Iránske vedenie zostáva obozretné a varuje pred akoukoľvek agresiou.
Otázkou zostáva, či sú obe strany skutočne pripravené sadnúť si za spoločný stôl – alebo nás čaká ďalšie kolo napätia a konfliktov.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies