Donald Trump a jeho tím poradcov pripravujú kontroverzné návrhy na ukončenie vojny na Ukrajine. Podľa viacerých vyjadrení a správ je ústredným bodom týchto plánov odstúpenie častí ukrajinského územia Rusku a vylúčenie Ukrajiny z NATO. Táto stratégia si však získava protichodné reakcie na domácej aj medzinárodnej scéne.
Kľúčové body Trumpovho plánu
Plán, ktorý navrhol generálporučík vo výslužbe Keith Kellogg, spolu s ďalšími poradcami, sa opiera o kombináciu diplomatického tlaku a hrozby ukončenia vojenskej pomoci Ukrajine, ak nebude súhlasiť s rokovaniami.
Hlavné prvky:
1. Územné ústupky Rusku: Zmrazenie súčasných bojových línií a uznanie ruskej kontroly nad niektorými okupovanými územiami.
2. Pozastavenie členstva Ukrajiny v NATO: Tento bod je zásadný pre vyjednanie akejkoľvek dohody s Moskvou.
3. Diplomatická a vojenská páka: Ak Putin odmietne rokovať, USA zvýšia vojenskú pomoc Ukrajine.
Podľa Trumpových poradcov by dohoda zahŕňala bezpečnostné záruky pre Ukrajinu a výraznú podporu pre jej obranu, ak by sa dosiahla mierová dohoda. Avšak tento prístup by mohol naraziť na silný odpor v Kyjeve, v NATO a dokonca aj v americkom Kongrese.
Zelenského postoj a medzinárodné výzvy
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj opakovane zdôrazňuje potrebu diplomatických riešení, no odmieta ústupky, ktoré by viedli k strate územia alebo vylúčeniu Ukrajiny z NATO. Kyjev aj naďalej trvá na tom, že vstup do NATO je neoddeliteľnou súčasťou ich obranného plánu.
Analytici sa zhodujú, že presvedčiť Putina na kompromis bude náročné. Ruský prezident má výhodu na bojisku a nemusí cítiť potrebu ustupovať.
„Putin si môže myslieť, že čas hrá v jeho prospech,“ hovorí Eugene Rumer, bývalý analytik amerických spravodajských služieb. Rusko už kontroluje rozsiahle časti Ukrajiny vrátane Krymu, Donbasu a častí Záporožskej a Chersonskej oblasti.
Nerealistické očakávania?
Trumpove sľuby, že konflikt ukončí do 24 hodín od nástupu do úradu, sa stretávajú so skepsou. Zložitosť vojny, protichodné záujmy a odpor v medzinárodnom spoločenstve znižujú šance na rýchle riešenie.
Podľa bývalých amerických predstaviteľov je pravdepodobné, že akékoľvek riešenie bude vyžadovať priame zapojenie Trumpa, Zelenského a Putina. Niektorí odborníci však upozorňujú, že politický a vojenský odpor voči takýmto ústupkom môže podkopať akékoľvek vyjednávania.
Reakcia NATO a Kongresu
Európski spojenci, podobne ako niektorí americkí zákonodarcovia, pravdepodobne nebudú súhlasiť s takýmto plánom. Najmä návrh pozastaviť členstvo Ukrajiny v NATO môže naraziť na silný odpor. Kongres, kde majú niektorí Trumpovi spojenci výhrady voči ďalšej vojenskej pomoci Ukrajine, by mohol predstavovať ďalšiu prekážku.
Trumpov plán pre Ukrajinu je ambiciózny, no zároveň plný rizík a kontroverzií. Hoci jeho tím naznačuje, že zmiešaná stratégia tlaku a odmien by mohla prinútiť obe strany k rokovaniam, skeptici poukazujú na historickú zložitosť konfliktu a Putinovu neochotu ustúpiť. Budúcnosť tejto iniciatívy zostáva neistá.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies