WASHINGTON - Spojené štáty uvalili sankcie na Turecko. Dôvod tohto kroku proti spojencovi v rámci Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) spočíva v nákupe systému protivzdušnej obrany ruskej výroby.
Hrozba pre NATO?
Kúpa protivzdušného systému S-400 sa pred niekoľkými týždňami stretla s nevôľou spojencov Turecka v NATO. Tá uviedla, že ruský systém predstavuje hrozbu pre vojenské spojenectvo a zvlášť ohrozuje technické tajomstvá amerických stíhačiek F-35.
Trump bol trpezlivý
Američania pohrozili Turecku sankciami ešte koncom októbra. Vtedajší prezident Donald Trump však pomerne dlho vyčkával s uvalením sankcií v nádeji, že turecká hlava štátu Recep Tayyip Erdogan po tomto systéme napokon nesiahne.
Problémy z viacerých strán
Po správach o potenciálnych sankciách proti Ankare vtedy turecká líra klesla na historické minimum oproti americkému doláru. Tureckú ekonomiku tento rok výrazným spôsobom sužuje pandémia koronavírusu a problémové vzťahy s USA a niekoľkými európskymi krajinami.
Vyjadrilo sa aj Rusko
Turecké ministerstvo zahraničia vo vyhlásení odsúdilo a odmietlo americké sankcie. "Turecko podnikne potrebné kroky proti tomuto rozhodnutiu, ktoré negatívne ovplyvní naše vzťahy, a odplatí ho spôsobom a v čase, ktoré uzná za vhodné," uvádza sa v stanovisku Ankary. Ruský šéf diplomacie Sergej Lavrov medzitým uviedol, že sankcie sú dôkazom americkej "arogancie" a poškodia medzinárodné postavenie USA.
Čo Turci nemôžu?
Sankcie sú zamerané na prezidenta tureckého riaditeľstva obranného priemyslu Ismaila Demira a ďalších troch zamestnancov. Zahŕňajú zákaz vývozných licencií USA a zmrazenie všetkých aktív, ktoré podliehajú Ústave Spojených štátov amerických.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies