ISTANBUL/ŠTRASBURG - Napriek rastúcemu tlaku na médiá v Turecku môžu zahraniční novinári bez problémov vykonávať v krajine svoju prácu, uviedol dnes turecký minister pre záležitosti EÚ Ömer Čelik.
"Samozrejme, že Turecko je bezpečnou krajinou pre zahraničných novinárov," reagoval Čelik na otázku novinárky po stretnutí s generálnym tajomníkom Rady Európy Thorbjörnom Jaglandom v Štrasburgu.
Podľa tureckého ministra to platí pre "skutočných novinárov a tých, ktorí sa chcú v Turecku zdržiavať kvôli novinárskym aktivitám" - nie však pre tých, ktorí "prídu pod pláštikom žurnalizmu a zapletú sa do aktivít teroristických organizácií". Proti takýmto osobám budú "samozrejme podniknuté potrebné opatrenia".
Tlak na zahraničných novinárov v Turecku pritom stúpa, konštatuje agentúra DPA. Od začiatku týždňa sa napríklad v policajnej väzbe v Gaziantepe nachádza francúzsky fotograf Mathias Depardon. Podľa organizácie Reportéri bez hraníc (RSF) ho zadržali v juhotureckej provincii Batman.
RSF uviedla, že pracoval pre časopis National Geographic na reportáži o riekach Tigris a Eufrat. Turecké úrady ho obviňujú z teroristickej propagandy. Koncom apríla vyhostili z Turecka talianskeho novinára po dvoch týždňoch zadržiavania.
Početní novinári sa pritom v Turecku naďalej nachádzajú vo väzbe. Podľa údajov Európskej federácie novinárov v krajine v súčasnosti zadržiavajú 145 mediálnych pracovníkov, vrátane nemecko-tureckého novinára Deniza Yücela. Spravodajcu denníka Die Welt obviňujú z teroristickej propagandy a poburovania.
V rebríčku slobody tlače RSF je Turecko na 155. mieste zo 180 hodnotených krajín.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies