Na Slovensku je sviatok Sedembolestnej Panny Márie jedinou slávnosťou svojho druhu na svete. Uctievanie Márie má hlboké korene a pripomína sedem bolestí, ktoré Božia Matka prežila. Tradícia púti do Šaštína sa datuje už od 16. storočia, keď vznikla socha Sedembolestnej ako symbol nádeje v ťažkých časoch.
Slovenskí katolíci dnes oslavujú sviatok Sedembolestnej Panny Márie, patrónky Slovenska, ktorá bola vďaka hlbokej úcte vyhlásená za hlavný symbol náboženskej tradície. Tento deň bol zákonom NR SR vyhlásený za deň pracovného pokoja.
V tento sviatok veriaci spomínajú na sedem bolestí Márie: proroctvo Simeona, útek do Egypta, stratu Ježiša v chráme, stretnutie so synom na krížovej ceste, ukrižovanie a smrť Ježiša, prijatie jeho tela do náručia a uloženie do hrobu.
Sviatok Sedembolestnej sa prvýkrát spomína na cirkevnom sneme v Kolíne nad Rýnom v roku 1412, pričom v roku 1964 pápež Pavol VI. vyhlásil šaštínsky chrám za baziliku minor a potvrdil Sedembolestnú Pannu Máriu za hlavnú patrónku Slovenska.
Tento chrám každoročne počas národnej púte navštívi približne 20-tisíc veriacich.
Tradícia putovania do Šaštína siaha až do roku 1564, keď Angelika Bakičová, manželka grófa Imricha Czobora, darovala sochu Sedembolestnej ako poďakovanie za vypočuté modlitby v rodinných trápeniach.
„Verím, že dnešný sviatok je dobrou príležitosťou pre zomknutie Slovenska a že každý z nás v sebe nájde viac pokoja. Prajem vám krásny sviatočný deň," poznamenal prezident Peter Pellegrini.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies