ŠKÓTSKO - Vorvaň tuponosý, ktorý uhynul na pláži Seilebost na škótskom Isle of Harris, mal v žalúdku 100 kilogramov odpadkov. V kompaktnej hmote, ktorú odborníci našli vnútri veľryby, boli rybárske siete, lano, tašky i plastové poháre.
Odborníci zatiaľ nevedia, či množstvo odpadu nájdené v žalúdku vorvaňa malo spojitosť s jeho smrťou. Domáci, ktorí vo štvrtok na pláži mŕtvolu našli, sú však presvedčení, že nález potvrdzuje rozsiahlosť problému znečistenia morí.
"Bolo to nesmierne smutné, najmä, keď ste videli tie rybárske siete a ďalšie odpadky, ktoré mal v žalúdku," poznamenal Dan Parry, ktorý žije v neďalekom Luskentyre. "Prechádzame sa po týchto plážach takmer každý deň a vždy mám so sebou tašku, do ktorej zbieram odpad, väčšinou rybársky," doplnil.
Vyjadrenie odborníkov
Členovia organizácie Scottish Marine Animal Stranding Scheme (Smass), ktorá vyšetruje prípady úmrtí veľrýb a delfínov, vykonali pitvu s cieľom určiť príčinu úmrtia veľryby, no nenašli dôkaz, že by za to mohli práve odpadky. "Zviera nebolo v mimoriadne zlom stave a i keď je stále možné, že toto množstvo odpadkov prispelo k jeho uviaznutiu na plytčine, v skutočnosti sme nedokázali nájsť dôkazy, že by to na neho malo vplyv alebo mu to zablokovalo vnútornosti. Toto množstvo plastov v jeho žalúdku je však nepochybne otrasné a muselo mu skomplikovať trávenie. Je tiež ďalším dôkazom hrozby, ktorú pre morské živočíchy predstavujú odpadky a stratené alebo odhodené rybárske náčinie," uviedla organizácia vo vyhlásení na sociálnej sieti Facebook.
Počty veľrýb a delfínov, ktoré ročne uviaznu na škótskom pobreží, podľa Smass stúpajú - v roku 2009 ich bolo 204 a v roku 2018 viac ako 930.
Vplyv plastov na morské živočíchy
Veľa morských živočíchov jednoducho nedokáže rozlíšiť rozdiel medzi plastmi a stravou. Tieto zvieratá potom naplnia svoje žalúdky nestráviteľným plastom, a tak trpia hladom, kvôli ktorému často uhynú. Až 92% morských živočíchv je vystavených plastom a 10% z nich plast konzumuje.
Ročne umrie niekoľko miliónov morských zvierat
Kvôli plastom v priebehu každého roka umrie približne 100 miliónov morských živočíchov. Až 34% všetkých mŕtvych morských korytnačiek konzumuje plast vo forme plastových sáčkov z dôvodu, že si sáčky mýlia s medúzami. Ročne evidujeme až 100 000 úmrtí morských cicavcov a korytnačiek práve vďaka plastom a približne 1 milión úmrtí morských vtákov.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies