KYJEV - Ukrajina predala štátneho výrobcu titánu UMCC spoločnosti Cemin Ukraine za 96 miliónov USD v rámci zriedkavej privatizácie počas vojny. Vláda dúfa, že tento predaj pomôže získať financie na vojenské výdavky a posilní obranné kapacity krajiny. Kupujúci je zaviazaný investovať do modernizácie podniku a vyrovnať jeho dlhy.
Ukrajina predala štátny podnik UMCC-Titanium za 3,94 miliardy hrivien (96 miliónov USD) spoločnosti Cemin Ukraine, uviedol 9. októbra vo vyhlásení štátny fond nehnuteľností.
Ukrajina oznámila, že prijala ponuku na štátneho výrobcu titánu v rámci zriedkavej vojnovej privatizácie, keďže vláda zápasí s rastúcim tlakom na vojnový rozpočet.
Začiatkom tohto roka minister financií krajiny varoval, že v ukrajinskom štátnom rozpočte chýba 5 miliárd dolárov na vojenské výdavky.
"Rozpočet získa významné zdroje na posilnenie našich obranných spôsobilostí," uviedla vo vyhlásení šéfka fondu Ivanna Smachylo.
Spoločnosť UMCC je jedným z najväčších svetových výrobcov titánu, ktorý ťaží a spracováva rudy na piesky a koncentráty. Viac ako 90 % titanovej rudy, ktorú vyrába, sa používa vo farbách, pričom dodáva aj do priemyselných odvetví, ako je sklársky, keramický a žiaruvzdorný priemysel.
Úspešný uchádzač v dražbe je povinný zachovať základnú prevádzku podniku, investovať najmenej 400 miliónov hrivien do technickej prestavby a modernizácie, ako aj zaplatiť mzdové nedoplatky a dlhy voči rozpočtu, uviedol fond majetku.
Jediným uchádzačom v aukcii bola spoločnosť Cemin Ukraine, ktorá patrí do holdingu Neqsol. Medzinárodnú skupinu spoločností Neqsol Holding vlastní azerbajdžanský podnikateľ Nasib Hasanov. Táto spoločnosť vlastní spoločnosť Vodafone, druhého najväčšieho mobilného operátora na Ukrajine.
Podľa podmienok predaja je kupujúci povinný zachovať hlavné činnosti spoločnosti, investovať najmenej 400 miliónov hrivien (9,7 milióna USD) a uhradiť nedoplatky a záväzky po splatnosti voči štátnemu rozpočtu, ktoré ku koncu marca predstavovali 609 miliónov hrivien (14,8 milióna USD), uvádza sa vo vyhlásení fondu.
Predaj musí ešte schváliť kabinet ministrov.
Privatizácia je súčasťou iniciatívy "veľkej privatizácie", ktorá bola nedávno v septembri obnovená ako spôsob, ako priniesť štátu viac príjmov. Privatizácia veľkého štátneho majetku v krajine sa od získania nezávislosti v roku 1991 rozbieha pomaly, najmä kvôli korupcii a zlému hospodáreniu.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies