BRUSEL - Pomoc klesá podľa Kielskeho inštitútu pre svetovú ekonomiku už od apríla.
Šesť najväčších štátov v Európe – Británia, Francúzsko, Nemecko, Španielsko, Taliansko a Poľsko – za mesiac júl vôbec po prvýkrát od začiatku ruskej invázie neposkytlo Ukrajine žiadne nové bilaterálne vojenské záväzky. Informuje o tom TASR na základe článku v magazíne Politico.
Z domova: OĽaNO: Ľudia sú spokojní s výsledkami našej práce
Ako upozorňuje Politico, vojenská pomoc klesá práve v čase, keď Kyjev ohlasuje plány na veľkú protiofenzívu. Táto skutočnosť potvrdzuje aj opakované sťažnosti ukrajinských predstaviteľov, že európske krajiny vo vojenskej pomoci zaostávajú za Spojenými štátmi.
Západné krajiny sa pritom na konferencii v Kodani minulý týždeň dohodli na ďalších dodávkach vojenskej pomoci Ukrajine v hodnote 1,5 miliardy eur. Vedúci tímu kielskeho inštitútu, skúmajúceho podporu Ukrajine, Christoph Trebesch, však upozornil, že táto suma je oveľa skromnejšia v porovnaní s podporou sľúbenou na predchádzajúcich konferenciách. Podľa Trebescha je uvedená suma nízka aj v porovnaní s európskym plánom obnovy po koronavírusovej pandémii, v ktorom je zhruba 800 miliárd eur.
Lotyšský minister obrany Artis Pabriks nedávno v rozhovore pre Politico vyzval Francúzsko a Nemecko na intenzívnejšiu vojenskú podporu Ukrajine a za vzor im dal Poľsko, Slovensko a Česko.
Zo sveta: Rusko napriek sankciám bohatne
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies