BRATISLAVA - Vláda Slovenskej republiky otvorene spochybňuje objektivitu a úmysly Transparency International vo svojom Indexe vnímania korupcie 2024. Úrad vlády SR upozorňuje na selektívne merania a odporúča zamerať sa na výsledky Eurobarometra, ktoré ponúkajú odlišný pohľad na korupciu na Slovensku.
Vláda Slovenskej republiky vo svojom Programovom vyhlásení vyjadrila nesúhlas s politicky zameranými mimovládnymi organizáciami, ktoré netransparentne ovplyvňujú verejnú mienku a politickú súťaž.
V tejto súvislosti považuje Úrad vlády SR Index vnímania korupcie Transparency International 2024 za neobjektívny ukazovateľ miery korupcie, pretože ho vykonáva politicky aktívna mimovládna organizácia na základe selektívne vybraných meraní.
Podľa Úradu vlády SR sa Index vnímania korupcie opiera o merania mimovládnych organizácií, ktoré sú financované aj z grantov USAID, ktorý aktuálne podlieha finančnému auditu a vyšetrovaniu pre podozrenie z financovania nekalých činností.
Tento fakt zdôrazňuje potrebu prijatia legislatívy na zvýšenie transparentnosti fungovania mimovládneho sektora, ktorý sa aktívne zapája do politického diania v Slovenskej republike.
Slovenská pobočka Transparency International podoprela svoje tvrdenia o vnímaní korupcie tzv. expertnou skupinou, ktorej členovia sú podľa nej rešpektovaní odborníci a významné osobnosti.
Úrad vlády SR však tvrdí, že ide o dlhoročných názorových oponentov premiéra a vládnych strán, ktorí svoje postoje intenzívne a dlhodobo verejne prezentujú. Tento konflikt záujmov podľa úradu spochybňuje dôveryhodnosť stanoviska Transparency International.
Úrad vlády SR zdôrazňuje, že účelovo vytvárané merania na základe selektívne vybraných parametrov by nemali byť súčasťou hodnotenia kvality právneho štátu a následne nástrojom politickej súťaže.
Ako alternatívu dáva Úrad vlády SR do pozornosti výsledky Eurobarometra na tému korupcie 2024. Podľa tohto prieskumu 89 % ľudí na Slovensku nezažilo ani nebolo svedkami žiadneho prípadu korupcie, čo je menej ako priemer EÚ (94 %).
Navyše, 81 % ľudí na Slovensku osobne nepozná nikoho, kto berie úplatky, čo je opäť nižšie ako priemer EÚ (88 %).
Úrad vlády SR vyjadruje prekvapenie, že Transparency International vo svojom indexe nezohľadňuje výsledky Eurobarometra, ktorý je rešpektovaným európskym nástrojom na meranie korupcie.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies