BRATISLAVA - Nemecká farmaceutická spoločnosť Bayer čelí veľmi závažnému obvineniu zo strany Spojených štátov. Podľa poroty amerického súdu spôsobil jeden jej herbicíd karcinogénne ochorenia u viacerých obyvateľov štátu Kalifornia. Nemci samozrejme tieto tvrdenia popierajú.
Nemecký Bayer rozhodne odmieta tvrdenia, že na glyfosáte založený herbicíd Roundup je karcinogénny. Porota v San Franciscu sa však jednomyseľne rozhodla, že tento produkt prispel k vzniku ochorenia Non-Hodgkinov lymfóm u obyvateľa Kalifornie Edwina Hardemana.
Akcie Bayeru na americkej burze okamžite klesli o celých 12% len začiatkom tohto dňa. Nemecká spoločnosť, ktorá prevzala herbicíd Roundup v rámci akvizície americkej firmy Monsanto, uviedla, že ju úvodné rozhodnutie poroty sklamalo. "Veríme, že dôkazy v druhej etape ukážu, že správanie sa firmy Monsanto bolo primerané a firma by nemala niesť zodpovednosť za rakovinové ochorenie pána Hardemana," uviedla spoločnosť.
V súvislosti s herbicídom Roundup sa jedná iba o druhý sporný prípad. Minulý rok v auguste iný Kaliforčan vysúdil od spoločnosti odškodné vo výške 78 mil. USD po tom, ako porota rozhodla, že Roundup nesie plnú vinu za jeho rakovinové ochorenie.
Medzinárodná agentúra pre výskum rakoviny, ktorá je súčasťou Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), v roku 2015 dospela k záveru, že glyfosát je "pravdepodobne pre ľudí karcinogénny, teda rakovinotvorný".
Avšak americká Agentúra na ochranu životného prostredia (EPA) je stále toho názoru, že je neškodný, ak sa aplikuje podľa predpísaných dávok. Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA) je tiež názoru, že je všetko v poriadku. V novembri 2017 krajiny EÚ preto schválili obnovenie licencie pre glysofát.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies