USA obviňujú Rusko zo špiónáže, Moskva žiada vysvetlenie
Desať údajných špiónov pracujúcich pre Rusko, ktorých v nedeľu zatkla americká FBI, sa podľa obvinení pokúšalo preniknúť do politických kruhov v USA a získať informácie o amerických zbraniach, diplomatickej stratégii a politickom vývoji. V USA mali dlhodobo spravodajsky pôsobiť, pričom pracovali ako bežní civilní zamestnanci. Informovali o tom v pondelok americké úrady.
Jedenásty obvinený - muž podozrivý z doručovania peňazí týmto agentom - ostáva na slobode.
K špionážnemu škandálu dochádza v čase snáh o "reštartovanie" vzťahov medzi bývalými nepriateľmi z čias studenej vojny. Minulý týždeň navštívil USA ruský prezident Dmitrij Medvedev, ktorý rokoval so svojím náprotivkom Barackom Obamom. Obaja si dokonca v priateľskej a neformálnej atmosfére zašli na obed na typický americký hamburger.
Zverejnené informácie označila Moskva za protirečivé. Minister zahraničných vecí Sergej Lavrov reagoval, že očakáva od USA vysvetlenie k celej záležitosti.
"Výber načasovania je osobitne pôvabný," povedal minister podľa agentúry Interfax počas návštevy Jeruzalema. "Nevysvetlili nám, o čom hovoria. Dúfam, že nám to vysvetlia."
Zadržaní podozriví agenti pracujúci pre Rusko mali v USA civilné zamestnania bez viditeľného napojenia na zahraničnú vládu. Pôsobili rozptýlene a zbierali široký záber informácií.
Súdne dokumenty zverejnené v pondelok nehovoria o tom, nakoľko boli dlhodobí a dobre utajení agenti v špionáži úspešní. Medzi nimi boli štyri páry žijúce na predmestiach New Yorku, Washingtonu a Bostonu. Jedna žena narodená v Peru pracovala ako novinárka v prominentných po španielsky písaných novinách v New Yorku. FBI ju mala natočila na kameru v roku 2000 v Latinskej Amerike ako kontaktovala ruského predstaviteľa.
FBI uviedlo, že zachytilo odkaz z moskovského centra ruskej tajnej služby SVR pre dvoch obvinených, pričom ich hlavnú misiu popisovalo ako "vyhľadávať a rozvíjať vzťahy s politiku tvoriacimi kruhmi v USA". Zachytené odkazy ukazujú, že mali za úlohu zisťovať informácie o širokom spektre tém, vrátane jadrových zbraní, postojoch USA v oblasti kontroly zbraní, Iránu, klebiet z Bieleho domu, zmien vo vedení CIA, ostatných prezidentských volieb, Kongresu a politických strán.
Americké úrady deviatich zadržaných zároveň obvinili zo zosnovania zločineckej skupiny zaoberajúcej sa praním špinavých peňazí. Celkovo im hrozí až 25-ročné väzenie.
Zdroj: TASR
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies