Na druhý deň, keď pod nohami znova pocítila otrasy zeme, sa Veroniki Balabonidi rozhodla opustiť Santorini. V nedeľu o 4:30 ráno sa spolu so svojimi dvoma malými deťmi nalodila na trajekt smerujúci do prístavu Piraeus. Bola obklopená desiatkami ďalších rodín, ktoré sa rovnako rozhodli uniknúť z ostrova v obavách pred možnou katastrofou.
"Bolo to absolútne preplnené miestnymi obyvateľmi, ktorí mali už dosť neistoty," povedala zo svojho dočasného ubytovania v Aténach. "Nie sú to len zemetrasenia, na tie sme zvyknutí. Je to sopka – strach, že by mohla vybuchnúť a začať vyvrhovať toxické plyny, nás desil najviac."
Do utorka sa k nej pripojilo približne 6 000 ľudí, hoci niektoré odhady hovoria až o dvojnásobnom počte. Obyvatelia i turisti odchádzali všetkými dostupnými prostriedkami – lietadlami, člnmi, jachtami a trajektami. Letecká spoločnosť Aegean Airlines oznámila, že v priebehu 48 hodí prepravila 2 700 pasažierov zo Santorini do Atén, počínajúc pondelkom zdvojnásobením počtu letov.
Opustené ulice a prázdne taverny
Počas utorka, keď ostrov zažil najsilnejšie zemetrasenie s magnitúdou 5,0, sa ulice a uličky Firy, hlavného mesta Santorini, stali desivo prázdnymi. Obchody zatvorili, taverny a hotely sa vyprázdnili.
"Počul som, že dovolenkári odchádzajú a žiadajú hotely o vrátenie peňazí," povedal Artemios Drossos, majiteľ reštaurácie Grandma’s vo Fire. "Dá sa to pochopiť. Nie je normálne zažívať jedno zemetrasenie za druhým. Osobne som si na ne zvykol a cez víkend sa vraciam. Mám tam prácu a teším sa na ňu."
Podobný názor zdieľa aj Panagiotis Hatzigeorgiou, bývalý policajný dôstojník a lodný pracovník. "Teraz si môžeme vychutnať hudbu sami a vypiť si kávu v pokoji," povedal.
Seizmická aktivita vyvoláva obavy
Santorini, jedno z najpopulárnejších turistických miest Európy, je známe svojou vulkanickou históriou. Pred 3 500 rokmi došlo k obrovskej sopečnej erupcii, ktorá vytvorila jeho ikonický tvar a strmé lávové útesy. Posledná sopečná erupcia tu nastala v roku 1950. Odborníci upozorňujú, že sopka by mohla byť opäť aktívna.
Za posledných 72 hodí bolo v oblasti zaznamenaných viac ako 300 podmorských otrasov, z ktorých mnohé presiahli magnitúdu 4,5. Len v utorok ráno, keď by deti normálne začínali vyučovanie (všetky školy na Santorini a okolitých ostrovoch v Egejskom mori boli zatvorené), seizmografi zaznamenali šesť zemetrasení v priebehu necelých 50 minút.
Podľa seizmológov došlo k "aktivácii" zlomovej línie medzi Santorini a ostrovom Amorgos, ktorá v roku 1956 spôsobila zničujúce zemetrasenie s magnitúdou 7,7 a cunami.
"Každý, koho poznám, spí vonku v autách. Vždy jeden člen rodiny zostáva hore, aby dával pozor," uviedla Balabonidi. "Mám 38 rokov a nikdy som nič podobné nezažila. Všetci sú v napätí."
Bude následné zemetrasenie alebo erupcia?
Pre odborníkov na prírodné katastrofy je teraz najväčšou otázkou, či tieto otrasy predchádzajú silnejšiemu zemetraseniu alebo možno sopečnej erupcii. S pribúdaním otrasov sa množia aj zosuvy hornín. Záchranné tímy hlásia, že pod povrchom zaznamenali zvukové vlny pripomínajúce nepretržité dunenie.
Ministerstvo civilnej ochrany oznámilo, že monitorovacie senzory zaznamenali "miernu seizmicko-sopečnú aktivitu".
„Domnievame sa, že sopka má malé explózie v priemere každých 50 rokov... takže sme v časovom rámci,“ uviedol renomovaný expert na prírodné katastrofy, Costas Synolakis.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies