WASHINGTON – Spojené štáty sú pripravené diskutovať s Ruskom o novom systéme kontroly zbraní, ktorý nahradí START-3. Moskva musí preukázať svoju pripravenosť spolupracovať. Uvádza sa to vo vyhlásení, ktoré v pondelok zverejnil americký prezident Joe Biden pri príležitosti otvorenia konferencie krajín, ktoré sú stranami Zmluvy o nešírení jadrových zbraní v OSN v New Yorku.
„Dnes je moja administratíva pripravená urýchlene rokovať o novom systéme kontroly zbraní, ktorý nahradí START-3, ktorého platnosť sa končí v roku 2026..... Rusko musí preukázať, že je pripravené obnoviť spoluprácu s USA v oblasti kontroly jadrových zbraní,“ uvedené vo vyhlásení.
Biden poznamenal, že stav Zmluvy o nešírení jadrových zbraní vždy do značnej miery závisel od významných obmedzení zbraní medzi USA a Ruskou federáciou. „Dokonca aj na vrchole studenej vojny mohli Spojené štáty a Sovietsky zväz spolupracovať na presadzovaní spoločnej zodpovednosti a zabezpečovaní strategickej stability,“ poznamenal prezident.
Čínska účasť.
Such a great pleasure to attend the 10th #NPTRevCon, an opportunity to uphold the universality, authority & effectiveness of the NPT, at a time when the int'l nuclear non-proliferation regime is faced with severe challenges. pic.twitter.com/bEnKwJRaJn
— Fu Cong 傅聪 (@FuCong17) August 1, 2022
Spojené štáty sa domnievajú, že diskusia o novom systéme kontroly zbraní by sa mala uskutočniť za účasti Číny.
„Čína tiež nesie zodpovednosť ako štát s jadrovými zbraňami podľa Zmluvy o nešírení jadrových zbraní a tiež je členom jadrovej päťky za účasť na rokovaniach o vývoji nového systému kontroly zbraní, ktorý by nahradil START-3,“ uviedol Biden vo vyhlásení.
.@POTUS: My administration is committed to reducing the existential threat posed by nuclear weapons, protecting the American people and reinvigorating the global nuclear order to reduce the risk of use or proliferation of nuclear weapons. pic.twitter.com/VgbPCeLAAj
— Department of State (@StateDept) August 1, 2022
„Odmietnutie konštruktívnej spolupráce v oblasti kontroly zbrojenia a nešírenia jadrových zbraní neprosperuje žiadnej z našich krajín, ako aj celému svetu,“ uviedol presvedčený prezident. Oznámil tiež pripravenosť Washingtonu spolupracovať s Ruskom v tejto otázke, ale domnieva sa, že Moskva by mala preukázať, že je pripravená obnoviť spoluprácu so Spojenými štátmi v oblasti kontroly jadrových zbraní.
Russian President Putin says in letter to participants of a conference on the nuclear non-proliferation treaty that there can be no winners in a nuclear war and no such war should ever be started. https://t.co/mxztAuGo7W
— NBC News (@NBCNews) August 1, 2022
Rusko a Spojené štáty podpísali v roku 2010 Zmluvu START-3 o znížení a obmedzení strategických útočných zbraní. Vo februári 2021 ju Moskva a Washington predĺžili na maximálne možných päť rokov – do roku 2026.
FM @a_schallenberg on the occasion of the #NPT X. Review Conference: “Nuclear weapons do not provide security. They are an existential threat to all of us.” We need to move away from an approach to intl. security that is based on the threat of mass destruction on a global scale. pic.twitter.com/V92UB3MHmn
— MFA Austria (@MFA_Austria) August 1, 2022
Hodnotiaca konferencia o Zmluve o nešírení jadrových zbraní sa koná každých päť rokov. Desiate stretnutie sa malo konať v New Yorku už v máji 2020, ale kvôli pandémii koronavírusu bolo odložené na 1. až 26. augusta tohto roku.
https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/15361369
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies