Od začiatku izraelskej vojny vetovala administratíva Joea Bidena rezolúciu BR OSN o prímerí v Gaze už štvrtýkrát.
Spojené štáty vetovali rezolúciu Bezpečnostnej rady OSN, ktorá požaduje „okamžité, bezpodmienečné a trvalé“ prímerie v pásme Gazy, keďže Izrael pokračuje v bombardovaní palestínskeho územia.
USA v stredu ráno toto opatrenie odmietli, zatiaľ čo ostatných 14 členov rady hlasovalo za.
Hoci rezolúcia vyzývala na prepustenie zajatcov zadržiavaných v Gaze, Washington vyjadril nesúhlas s jej požiadavkou na „bezpodmienečné“ prímerie.
„Počas rokovaní sme jasne vyjadrili, že nemôžeme podporiť bezpodmienečné prímerie, pri ktorom by neboli prepustení rukojemníci,“ povedal počas zasadnutia v New Yorku Robert Wood, zástupca vyslanca USA pri OSN.
„Trvalé ukončenie vojny musí byť spojené s prepustením rukojemníkov. Tieto dva naliehavé ciele sú neoddeliteľne spojené. Táto rezolúcia od tejto nevyhnutnosti upúšťa, a preto ju Spojené štáty nemohli podporiť.“
Vláda amerického prezidenta Joea Bidena vetovala rezolúciu vyzývajúcu na ukončenie vojny v Gaze už štvrtýkrát od začiatku vojenskej ofenzívy Izraela v októbri minulého roka.
Pri izraelskom bombardovaní Gazy, ktoré zároveň uvrhlo pobrežné územie do humanitárnej krízy, zahynulo do dnešného dňa takmer 44 000 Palestínčanov.
Biden čelil rozsiahlemu odsúdeniu zo strany obhajcov práv za postoj svojej administratívy vrátane odmietnutia podmieniť svoju pomoc hlavnému spojencovi USA uprostred vojny.
USA poskytujú Izraelu vojenskú pomoc vo výške najmenej 3,8 miliardy dolárov ročne a Bidenova administratíva od začiatku konfliktu v Gaze schválila ďalšiu pomoc vo výške 14 miliárd dolárov.
Beth Millerová, politická riaditeľka skupiny na podporu Izraela so sídlom v USA Židovský hlas za mier, označila v stredu americké veto za „žalostné“ a uviedla, že dedičstvom Bidenovej administratívy bude genocída v Gaze.
„To, že stále dokola papagájujú, že 'neúnavne pracujú' na prímerí, a zároveň blokujú úsilie o dosiahnutie prímeria a posielajú izraelskej vláde smrtiace zbrane... je chorý vtip,“ povedal Miller pre Al Jazeeru.
Izraelský veľvyslanec v OSN Danny Danon poďakoval USA za využitie práva veta a povedal, že Bidenova administratíva „stojí na strane morálky a spravodlivosti“, keď „odmietla opustiť rukojemníkov“.
„Text ignoroval utrpenie 101 nevinných rukojemníkov, ktorých Hamas stále zadržiava v Gaze,“ povedal Danon.
Majed Bamya, zástupca vyslanca OSN pre štát Palestína, však počas zasadnutia Bezpečnostnej rady zdôraznil, že prímerie by umožnilo zachrániť všetky životy.
„Platilo to pred rokom, dnes to platí ešte viac. Prímerie nevyrieši všetko, ale je to prvý krok k vyriešeniu čohokoľvek,“ povedal Bamya.
„Svet by si nemal zvykať na smrť Palestínčanov, na to, že palestínske deti hladujú, na to, že matky nosia svoje deti z jedného miesta na druhé, násilne vysídlené,“ povedal.
„To, že sme Palestínčania, to nerobí menej šokujúcim alebo menej poburujúcim. Možno pre niektorých máme nesprávnu národnosť, nesprávnu vieru, nesprávnu farbu pleti - ale sme ľudia a malo by sa s nami tak zaobchádzať.“
Amar Bendjama, alžírsky vyslanec OSN, tiež vyjadril frustráciu nad tým, že USA blokujú rezolúciu.
„Počas rokovaní došlo k významným ústupkom, ale jeden člen sa rozhodol zablokovať akúkoľvek akciu - akúkoľvek akciu - tejto rady,“ povedal Bendjama rade.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies