Genocída, ku ktorej došlo v meste Srebrenica v Bosne 11. júla 1995, sa už nikdy nesmie opakovať a už nikdy nesmieme dovoliť, aby sa toto zlo stalo znovu, uviedol chorvátsky premiér Andrej Plenkovič v utorok v Deň pamiatky obetí masakru v Srebrenici.
Informovala o tom chorvátska tlačová agentúra HINA.
"S hlbokou úctou voči obetiam a ich rodinám si pripomíname genocídu v Srebrenici, kde bolo popravených vyše 8000 nevinných bosniackych mužov a chlapcov," napísal Plenkovič v odkaze.
Transporty bosniackeho obyvateľstva zo Srebrenice v roku 1993.
Zdroj: Archív TASR
Európska únia pokladá genocídu v Srebrenici za jednu z najtemnejších stránok európskych dejín a Európa si pripomína svoju zodpovednosť a zlyhanie pri ochrane jej obetí, uviedli v utorok v spoločnom vyhlásení šéf diplomacie EÚ Josep Borrell a komisár EÚ pre rozširovanie Olivér Várhelyi.
V polovici júla 1995 bosnianskosrbské ozbrojené sily dobyli enklávu Bosniakov (bosnianskych Moslimov) v Srebrenici, ktorá bola v tom čase pod ochranou jednotiek OSN a mala byť bezpečným útočiskom. Bosnianskosrbské sily následne v okolí mesta zavraždili vyše 8000 ľudí, väčšinou bosniackych mužov a chlapcov. Ich pozostatky sa neskôr našli v rôznych masových hroboch.
TASR / Marek Nemček Foto: TASR / AP
Autor: Marek Nemček
Mám cez 29 rokov a študoval som žurnalistiku na UKF v Nitre. Pre Netky pracujem od apríla 2023, a snažím sa prinášať aktuality z domáceho i zahraničného spravodajstva. Medzi moje najväčšie vášne a záľuby patrí hudba, obzvlášť tá z 90. rokov, keďže som typické '90s baby'. Knihy nečítam, radšej uprednostňujem filmy, a to taktiež staršie, žiadne nové blockbustery. Popri aktualitách z domova/zahraničia taktiež rád 'rýpem' do noviniek z vedy a techniky či histórie, takže aj v týchto témach som celkom doma.