TOKIO – Prevádzkovateľ núdzovej jadrovej elektrárne Fukušima-1, Tepco, odhalil poškodenie 24 z 25 filtrov systému APLS na čistenie kvapalín pre rádioaktívnu vodu, uvádza NHK.
Kontrola v plnom rozsahu sa začala po tom, čo experti koncom minulého mesiaca zistili prvé závady. Napriek tomu, že spoločnosť zatiaľ nezaznamenala prípady úniku rádioaktívnej vody, nie je možné vylúčiť možnosť, že k nim došlo, uvádza televízny kanál.
Súvisiaci článok: Kontaminovanú vodu z Fukušimy začnú vypúšťať do Tichého oceánu už na jar budúceho roka!
K podobnému problému došlo na stanici aj pred dvomi rokmi. Vtedy TEPCO nedokázalo zistiť príčinu. Operátor vymenil filtre a práce pokračovali.
K nehode v jadrovej elektrárni Fukušima - 1 došlo v dôsledku silného zemetrasenia a cunami 11. marca 2011. Vzhľadom na úniky radiácie úrady evakuovali obyvateľov východných oblasti prefektúry Fukušima. V dôsledku vykonanej dekontaminácie bol v niektorých z nich zrušený osobitný režim a ľuďom umožnili návrat domov. Niektoré oblasti sú stále neobývateľné. Podľa odhadov TEPCO by odstránenie následkov a demontáž reaktorov mala trvať zhruba 40 rokov.
Koncom apríla japonská vláda rozhodla od roku 2023 povoliť vypúšťanie vody upravenej v systéme ALPS do oceánu, ktorá čistí rádioaktívnu vodu od 62 rádioaktívnych prvkov, s výnimkou trícia. To vyvolalo obavy v Rusku, Číne, Južnej Kórei a v KĽDR. Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu zároveň oznámila svoju podporu a zámer vyslať na monitorovanie tím špecialistov.
Proti vypúšťaniu vody z jadrovej elektrárne Fukušima-1 do mora je tridsať organizácií, Celojaponská federácia združení rybárskych družstiev, združenia rybárov prefektúr Fukušima, Miyagi a Ibaraki. V prefektúre Fukušima vyjadrilo nesúhlas 41 obcí – asi 70 percent z celkového počtu.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies