BRATISLAVA - V týchto dňoch sa nachádza severovýchodne od Slovenska tlaková výš. Má však iný tvar a je severnejšie v porovnaní s prvými októbrovými dňami minulého roka, naše územie tak nie je v studenom severovýchodnom prúdení, ale v teplom južnom.
"Rozdiel je v tomto roku aj nad Atlantickým oceánom, kde je tlaková níž v blízkosti Islandu hlbšia a rozsiahlejšia ako vlani, čo podporuje teplejšie juhozápadné prúdenie do strednej Európy," priblížil Miroslav Šinger zo Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ).
Ako dodal, studený vzduch sa do našej oblasti nedostane, teplý charakter počasia bude pretrvávať aj v ďalších dňoch, od juhozápadu k nám prílev teplého vzduchu ešte zosilnie. Teplota najmä v južnej polovici územia bude nad 20 stupňov, pričom s malou pravdepodobnosťou môže vystúpiť až na letných 25 stupňov Celzia.
Už je však október, dni sa stále skracujú, a tak sa hmly a nízka oblačnosť v nižších polohách môžu udržať dlhšie, ojedinele až do neskorších popoludňajších hodín, čo zabráni výraznejšiemu vzostupu teploty. Hmiel a nízkej oblačnosti však bude viac najmä v uzavretých dolinách a kotlinách, pretože v nížinách, najmä na západe, im bude brániť silnejší juhovýchodný vietor.
Zrážok veľa neočakávame, dážď sa vyskytne najmä v stredu (8.10.), kedy k nám v juhozápadnom prúdení prechodne prenikne vlhší vzduch, doplnil Šinger.
Predpoveď počasia na celý týždeň (SHMÚ):
Pondelok
Prevažne polojasno. Ráno a dopoludnia v nižších polohách miestami hmla
alebo zamračené nízkou oblačnosťou.
Najvyššia denná teplota 14 až 20 st.
Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 7 st.
Slabý, na západe prevažne juhovýchodný vietor 3 až 7 m/s (10 až 25 km/h).
Bez zrážok.
Utorok
Prevažne polojasno. Ráno a dopoludnia miestami hmla alebo nízka oblačnosť.
Ojedinele mrholenie.
Nočná teplota 7 až 1, na juhozápade okolo 9 st.
Denná teplota 14 až 20 st.
Prevažne juhovýchodný vietor 2 až 6 m/s (5 až 20 km/h), na juhozápade
okolo 8 m/s (30 km/h), a tu v nárazoch do 15 m/s (55 km/h).
Streda
Prevažne oblačno. V noci ojedinele, cez deň miestami, prehánky alebo
slabý dážď.
Nočná teplota 13 až 7 st.
Denná teplota 15 až 21 st.
Prevažne juhovýchodný vietor 2 až 6 m/s (5 až 20 km/h).
Štvrtok
Prevažne polojasno. V nižších polohách ojedinele hmla alebo nízka
oblačnosť. Ojedinele mrholenie alebo slabý dážď.
Nočná teplota 13 až 7 st.
Denná teplota 16 až 22 st.
Piatok
Prevažne polojasno. Ráno a dopoludnia miestami hmla, ktorá sa ojedinele
udrží po celý deň. Ojedinele mrholenie.
Nočná teplota 13 až 7 st.
Denná teplota 17 až 23 st.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies