Veda odhaľuje: Koľko kilometrov behu je už nebezpečných? Odborník z Harvardu odhaľuje ideálnu hranicu + VIDEO

NETKY.SK • 2 Február 2025, 10:00 • 5 min
Veda odhaľuje: Koľko kilometrov behu je už nebezpečných? Odborník z Harvardu odhaľuje ideálnu hranicu + VIDEO

Beh je obľúbenou športovou aktivitou miliónov ľudí po celom svete. No v priebehu rokov sa objavujú otázky, či je bezpečné dlhodobo behať rovnakou intenzitou a vzdialenosťou. Mnohí bežci sa tiež obávajú, či ich telo zvládne dlhé roky pravidelného behu bez rizika zranenia. O tejto téme prehovoril renomovaný odborník na športovú medicínu Dr. Adam Tenforde z Harvardovej univerzity, ktorý ponúkol cenné rady o tom, kde leží bezpečná hranica behu.

slovakia

left justify in out

Existuje bezpečný limit pre beh? Lekár varuje pred rizikom zranení

Adam Tenforde, odborník na bežeckú medicínu zo Spaulding Rehabilitation Hospital, sa podelil o svoj názor na ideálnu mieru behania. Podľa neho neexistuje univerzálne množstvo kilometrov, ktoré by bolo pre každého bezpečné. No zo štúdií, ktoré skúmajú zaťaženie kostí a riziko úrazov, sa ukazuje, že behanie viac ako 32 kilometrov týždenne môže zvýšiť pravdepodobnosť zranenia.

Aj keď táto hodnota nie je pevne stanoveným pravidlom, často sa používa ako referenčný bod. Mnohí bežci bežia aj viac, najmä tí, ktorí sa pripravujú na maratóny. Dr. Tenforde zdôrazňuje, že kľúčom k bezpečnému behu je rovnováha:

„Všetko sa odvíja od pomeru rizika a prínosu.“ Aj keď dlhé vzdialenosti predstavujú určité riziká, ich zdravotné prínosy môžu prevážiť nad možnými nevýhodami, ak sa dodržia správne opatrenia.  Bežci by sa preto mali naučiť počúvať svoje telo. Ak sa objavia bolesti alebo nepohodlie, je potrebné prispôsobiť tréning a vyhnúť sa vážnym zraneniam.

Prispôsobenie tréningu podľa veku a zdravotného stavu

Podľa Dr. Tenforda by sa beh mal upraviť na mieru každému jednotlivcovi a jeho fyzickému stavu. Mnohí ľudia sa nevzdávajú behu ani napriek zdravotným problémom, ako je artritída kolien alebo bedrových kĺbov. Aj keď to môže znieť riskantne, odborník tvrdí, že pri správnej optimalizácii pohybu a mechaniky kĺbov je možné pokračovať v behaní.

Najdôležitejšie je:

Minimalizovať bolesť a zápal
Predchádzať ďalšiemu poškodeniu kĺbov
Individuálne prispôsobiť tréningové metódy

To však neplatí len pre ľudí s problémami s kĺbmi. Každý, kto behá dlhodobo, by mal vnímať signály svojho tela a upraviť tréning, ak sa začnú objavovať pretrvávajúce bolesti. Dr. Tenforde je presvedčený, že neexistuje jednoznačný dôvod, prečo by niekto mal prestať behať, pokiaľ mu to telo dovolí.

Zdravotné prínosy behu: Prečo sa oplatí behať?

Beh prináša množstvo pozitívnych účinkov pre fyzické aj duševné zdravie:

Zlepšenie kardiovaskulárneho zdravia – Beh je skvelé aeróbne cvičenie, ktoré posilňuje srdce a pľúca.
Regulácia hmotnosti – Ide o jednu z najefektívnejších aktivít na spaľovanie kalórií a udržanie zdravej telesnej hmotnosti.
Posilnenie svalov – Aj keď sa beh často nespája so silovým tréningom, spevňuje svaly nôh, zadku, jadra a celého tela.
Zlepšenie flexibility a držania tela – Behom sa posilňujú a naťahujú svaly, čo vedie k lepšej pohyblivosti a stabilite.
Podpora duševného zdravia – Pri behu sa uvoľňujú endorfíny, tzv. hormóny šťastia, ktoré znižujú stres, úzkosť a zlepšujú náladu.
Zvýšená vytrvalosť – Dlhodobé behanie zlepšuje aeróbnu kapacitu a celkovú výdrž organizmu.
Eufória po behu – Mnohí bežci zažívajú tzv. „runner’s high“, stav, kedy sa po behu cítia mimoriadne dobre a uvoľnene.


Zdroj textu: MindoDeportivo, Marca, Foto: Freepik

twiterfacebooklinkedinwhatsapp


Autor: Ján Sikoriak

Redaktor spravodajského portálu Netky.sk Venujem sa športovému spravodajstvu, domácim a zahraničným správam, prekladaniu článkov z anglického a Španielskeho jazyka. Vyštudoval som ekonómiu a management. K mojím záľubám patrí cestovanie, čítanie a šport.





Netky
Jar príde o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2025 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies