Záchranári by mohli v budúcnosti ľahko vedieť zastaviť infarkt myokardu hneď v jeho počiatku a každých deväť minút tak niekomu zachrániť život.
To všetko pomocou revolučnej novej liečby takzvanými mikrobublinami, ktoré teraz vyvinuli odborníci v Austrálii. Informoval o tom tamojší denník The Daily Telegraph s tým, že ešte sú však potrebné klinické testy u ľudí.
Austrálski vedci Xiaowei Wang a Karlheinz Peter z výskumného ústavu Baker Heart and Diabetes Institute v meste Melbourne vyvíjajú prelomovú liečbu - mikrobublinky, ktorá dokáže diagnostikovať aj liečiť krvné zrazeniny.
Some say it is the 'holy grail of cardiovascular medicine'. Prof Karlheinz Peter explains to @normanswan how we are closing in on this goal pic.twitter.com/zJfVHRCvEn
— Baker Institute (@BakerResearchAu) July 24, 2017
Ak uspeje v klinických štúdiách na ľuďoch, môže potenciálne zabrániť ročne 57 368 srdcovým záchvatom a každý rok tým pádom zachrániť až okolo 7813 životov, píšu austrálskej noviny.
Vedľajšie účinky vraj nehrozia
Mikrobubliny menšie než ľudský vlas boli testované na myšiach a v rozpustených krvných zrazeninách po dobu desiatich minút - bez akýchkoľvek vedľajších účinkov.
Cardiologist and researcher, Prof. Karlheinz Peter tells a packed Melbourne audience how to prevent, recognise and survive a heart attack https://t.co/vqh10Lssjs
— Baker Institute (@BakerResearchAu) September 22, 2016
"Medikament by mohol byť podaný v sanitke, čo by mohlo zlikvidovať krvnú zrazeninu (hlavnú príčinu srdcového infarktu), než sa samotný pacient dostane do nemocnice," vyhlásil doktor Wang.
Cielená liečba podľa lekárov potrebuje tak malé množstvo liekov, že skutočne nemá žiadne vedľajšie účinky. "Preto by mala byť bezpečná, aj keď sa ukáže, že príslušná osoba infarkt myokardu nemá," dodal.
Aj ako možná prevencia
Liečba financovaná austrálskou nadáciou Heart Foundation by tiež mohla slúžiť ako prevencia tvorby krvných zrazenín u pasažierov počas dlhých letov.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies