Nedávno objavený podvariant vysoko nákazlivého ochorenia COVID-19 omikronu bol zistený v 57 krajinách, uvádza Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vo svojej týždennej epidemiologickej aktualizácii uviedla, že v niektorých krajinách teraz podvariant omikronu predstavuje viac ako polovicu všetkých sekvenovaných prípadov. O rozdieloch medzi podvariantami sa zatiaľ vedelo len málo, no niekoľko štúdií naznačilo, že BA.2, tiež známy ako „skrytý variant“, je nákazlivejší ako pôvodná podrada. Maria Van Kerkhove, epidemiologička a vedúca technického vedenia v oblasti ochorenia COVID-19, uviedla počiatočné údaje, ktoré naznačujú, že BA.2 mal „zvýšenie miery rastu oproti BA.1“, prvej verzii variantu omikron.
Dr @mvankerkhove elaborates on Omicron sub-variant of concern, BA.2, and the impact on the #COVID19 pandemic situation ⬇️ pic.twitter.com/2vYxsHoQWR
— World Health Organization (WHO) (@WHO) February 2, 2022
Regionálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre Európu Hans Kluge uviedol, že Európa bude po skončení zimy v lepšej pozícii aj v prípade, ak bude potrebné odraziť prípadný návrat vírusu, aj keby sa objavil nejaký nový, ešte nákazlivejší variant, než je omikron. „Verím, že je možné na nové varianty, ktoré sa nevyhnutne objavia, reagovať bez opätovného zavádzania takých znepokojivých opatrení, aké sme potrebovali predtým (v predchádzajúcich fázach pandémie),“ uviedol.
Zároveň ale varoval, že takýto optimistický scenár bude platiť len vtedy, ak budú jednotlivé krajiny pokračovať v očkovaní obyvateľstva proti covidu a posilnia svoje kapacity na detegovanie nových variantov. Kluge tiež apeloval na predstaviteľov zdravotníckych úradov, aby chránili rizikové skupiny ľudí a podporovali individuálnu zodpovednosť ľudí v boji proti covidu. Zdôraznil tiež, že k vakcínam musia mať prístup všetci obyvatelia Európy i v iných častiach sveta. Vedci opakovane varujú, že ak nebude zaočkovaná väčšina svetovej populácie, akékoľvek príležitosti na šírenie covidu znamenajú, že môže zmutovať na smrteľnejšie a nákazlivejšie varianty, približuje agentúra AP.
Generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus v utorok varoval, že svet ako celok je ešte ďaleko od prekonania pandémie COVID-19. Je podľa neho ešte priskoro na to, aby akákoľvek krajina mohla vyhlásiť víťazstvo nad covidom alebo sa vzdala úsilia zastaviť šírenie nákazy.
Možno vás zaujme: Platnosť očkovania sa skracuje na 9 mesiacov
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies