Vedci zostali „v pomykove" , keď sa aljašská rieka sfarbila do jasne oranžovej farby

NETKY.SK • 30 Máj 2024, 19:40 • 2 min
Vedci zostali „v pomykove" , keď sa aljašská rieka sfarbila do jasne oranžovej farby

ALJAŠKA - Vedci boli šokovaní, keď zistili, že rieky na Aljaške sa menia na hrdzavooranžovú farbu.

slovakia

left justify in out

Aljašské rieky a potoky sú svedkami šokujúcej premeny farieb – prechádzajú z nedotknutej, priezračnej modrej do hrdzavooranžového tónu. Nedávna štúdia uvádza, že neočakávaný spad toxických kovov vypúšťaných rozmrazovaním permafrostu vytvára nezvyčajný jav.

Výskumníkov Kalifornskej univerzity v Davise a US Geological Survey zaskočili tieto výsledky odhalené z prieskumov, ktoré vykonali na 75 jednotlivých miestach pokrývajúcich Aljašské pohorie Brooks.

Ako sa podrobne uvádza v časopise Communications: Earth, pozorovalo sa, že tieto vodné toky v priebehu posledných piatich až desiatich rokov strácajú svoju čírosť a menia sa na temný, oranžový odtieň.

Letecký pohľad na rieku Kutuk v aljašských bránach arktického národného parku.
Letecký pohľad na rieku Kutuk v aljašských bránach arktického národného parku.
Zdroj: Daily Express / National Park Service

Predpokladá sa, že to, čo spôsobuje zmenu farby a zakalený vzhľad týchto riek, sú rôzne kovy, ako je železo, zinok, meď, nikel a olovo, z ktorých niektoré sú už známe svojou toxicitou v štruktúrach vodných ekosystémov. Deje sa tak, keď zamrznuté pôdne prvky alebo permafrost (večne zamrznutá pôda) so začiatkom rozmrazovania vystavujú rieky a potoky kovom, ktoré boli po tisícročia zachytené a nehybné pod zemou.

„Toto sme zvyknutí vidieť v častiach Kalifornie, časti Appalachia, kde máme históriu ťažby. Toto je klasický proces, ktorý sa deje v riekach tu v kontinentálnych USA, ktoré boli ovplyvnené viac ako 100 rokov od čias ťažby v 50. rokoch 19. storočia,“ vyjadril sa Brett Poulin, spoluautor štúdie a profesor environmentálnej toxikológie na UC Davis. „Ale je to veľmi zarážajúce vidieť to, keď ste na niektorej z najodľahlejších divočín a ste dosť ďaleko od banského zdroja," dodal.

Podľa štúdie sa v arktických pôdach v permafroste prirodzene nachádza organický uhlík, živiny a kovy ako ortuť.

Toto sfarbenie bolo taktiež spojené aj s „dramatickým poklesom“ vodného života.
Toto sfarbenie bolo taktiež spojené aj s „dramatickým poklesom“ vodného života.
Zdroj: Daily Express / National Park Service

Zdroj: Daily Express / Foto: scientificamerican.com

twiterfacebooklinkedinwhatsapp


Autor: Marek Nemček

Mám cez 29 rokov a študoval som žurnalistiku na UKF v Nitre. Pre Netky pracujem od apríla 2023, a snažím sa prinášať aktuality z domáceho i zahraničného spravodajstva. Medzi moje najväčšie vášne a záľuby patrí hudba, obzvlášť tá z 90. rokov, keďže som typické '90s baby'. Knihy nečítam, radšej uprednostňujem filmy, a to taktiež staršie, žiadne nové blockbustery. Popri aktualitách z domova/zahraničia taktiež rád 'rýpem' do noviniek z vedy a techniky či histórie, takže aj v týchto témach som celkom doma.

Netky
Silvester príde o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies