BRATISLAVA - Dvadsiateho marca, teda dnes, oficiálne štartuje jar a nastáva jarná rovnodennosť. Znamená to, že deň za vidna je dnes rovnako dlhý ako noc.
V tomto roku pripadá začiatok rovnodennosti na 20. marec. Oficiálne sa teda začína jar. Potrvá do 21. júna, kedy zas príde letný slnovrat.
Od dneška tak bude v priemere 4 minúty viac slnečného svitu. Dni sa tak budú predlžovať a noci skracovať.
Čo je rovnodennosť?
Ide o astronomický moment, keď je deň rovnako dlhý ako noc. Počas roka dochádza k dvom rovnodennostiam. Prvá je medzi 19. a 21. marcom. Na severnej pologuli vtedy končí zima a nastupuje jar. Druhá prichádza medzi 21. a 24. septembrom. Vtedy sa končí leto a vchádzame do jesene.
Podľa gregoriánskeho kalendára sa jarná rovnodennosť zhoduje s prvým jarným dňom. Na severnej pologuli to predstavuje koniec zimy. Na južnej pologuli vtedy začína jeseň.
V tomto roku jarná rovnodennosť nastala dnes presne o 10:01 h. V tomto čase je Slnko kolmo na zemskom rovníku. Vychádza takmer presne na východe a zapadá na západe.
Vlani bola jarná rovnodennosť tiež 20. marca, ale o niekoľko hodín skôr, približne o 4.00 h ráno. V roku 2007 pripadla na 21. marca, rovnako ako v roku 2003.
Prečo je tomu tak? V našom kalendári trvá rok 365 dní. V skutočnosti však trvá Zemi oblet okolo Slnka presne 365 dní, 5 hodín a 48 minút.
Na vyrovnanie tohto rozdielu sa tak pridáva každé štyri roky jeden deň navyše, a to 29. februára. Menia sa tak aj časy rovnodenností.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies