BRATISLAVA - Mimovládna organizácia Via Iuris apeluje na poslancov parlamentu, aby neschválili novelu zákona o štátnej službe príslušníkov Policajného zboru. Vládny návrh totiž podľa nej prináša pod rúškom pozitívnych zmien a transparentnosti zakonzervovanie politických vplyvov v polícii a množstvo ďalších otáznikov.
Zmeny, ktoré pripravilo ministerstvo vnútra, sú podľa Via Iuris výsmechom demokratických požiadaviek na transparentnosť výberu vysokých verejných funkcionárov. „Ak navrhované zmeny parlament schváli, vedenie polície bude aj naďalej pod výrazným politickým vplyvom, a tak prispeje k ešte nižšej dôveryhodnosti polície,“ uviedla v tlačovej správe. Obáva sa, že v prípade prijatia novely si môže vládnuca garnitúra vybrať do dôležitých riadiacich pozícií svojich nominantov, ktorých navyše nebude jednoduché odvolať. Mimovládna organizácia upozornila, že zmeny neprešli riadnym legislatívnym procesom a neboli predmetom medzirezortného pripomienkového konania. Návrhu vytkla, že dôležité inštitúty nerieši komplexne, ale len povrchne, čím majú vznikať medzery v zákonoch, ktoré budú môcť byť zneužívané výkonnou mocou.
Policajný prezident, viceprezidenti a generálny riaditeľ policajnej inšpekcie ministerstva sa majú po novom menovať do funkcií na základe výberových konaní. Via Iuris upozornila, že výber sa bude diať bez účasti verejnosti a komisiu bude menovať minister vnútra, ktorý jej závery nemusí zohľadniť. Predpoklady na výkon funkcie vysokých policajných funkcionárov pritom nebudú v zákone, ale ich stanoví ministerstvo. Podľa Via Iuris vzniká pochybnosť, že ich môže nastaviť tak, aby uprednostnili určitého uchádzača. Problém vidí aj v tom, že policajného prezidenta už nebude možné odvolať bezdôvodne, novela však dôvody na odvolanie neprináša, ako je to pri vysokých verejných funkcionároch zvykom.
Mimovládna organizácia takisto kritizovala, že novela nestanovuje obdobie, na ktoré bude policajný prezident vymenovávaný. Domnieva sa, že môže dôjsť k dlhodobému zotrvaniu jednej osoby vo funkcii. Fakt, že novela ani iný zákon neriešia kompetencie policajných viceprezidentov, zase podľa Via Iuris znamená, že títo nemajú kompetenciu zastupovať policajného prezidenta, čo je však pre chod inštitúcie nevyhnutné.
Novela stanovuje ministrovi vnútra povinnosť vyhlásiť výberové konanie do šiestich mesiacov od nadobudnutia jej účinnosti. „Zdá sa, že časovo neobmedzenú funkciu policajného prezidenta s nesystematicky upraveným zbavením funkcie má vláda záujem obsadiť osobou pre ňu prijateľnou ešte pred parlamentnými voľbami,“ upozornila mimovládna organizácia v tlačovej správe. „Vo Via Iuris sa dlhodobo zapájame do tvorby a pripomienkovania právnych predpisov. Považujeme za poburujúce, ak zásadné legislatívne zmeny, v tomto prípade týkajúce sa polície, nie sú predmetom verejnej odbornej debaty a najmä právnou úpravou predpokladaného riadneho zákonodarného procesu,“ uviedla Kristína Babiaková, advokátka spolupracujúca s Via Iuris.
Novelu zákona o štátnej službe príslušníkov Policajného zboru prerokuje parlament na novembrovej schôdzi v druhom čítaní. Ministerstvo vnútra si od nej sľubuje zvýšenie transparentnosti. Do výberového konania sa podľa materiálu bude môcť prihlásiť každý príslušník Policajného zboru spĺňajúci kvalifikačné predpoklady na funkciu a odbornú prax, ktorú ministerstvo určí ako podmienku na výkon funkcie. Tým sa vytvoria legislatívne podmienky na prístup k uvedeným funkciám a zabezpečí možnosť kariérneho postupu pre záujemcov.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies