Strácate sa vo svete sociálnych sietí? možno ste to doteraz nevedeli ale väčšina slangových slov Generácie Z pochádza práve z hip-hopovej kultúry, tiktoku, instagramu a memečiek, vrátane aj iných sociálnych sietí. Niektoré ich významy sú naozaj ťažko dohladateľné. No my vám dnes zopár z nich prezradíme.
Ak sa vám tiež pletú písmenká označujúce jednotlivé generácie, tak Generácia Z sú tí, narodení v rokoch 1996 až 2010. Generácia Z, Gen Z alebo aj Zoomeri je mladá, technicky zdatná a sociálne zameraná skupina mladých ľudí. V roku 2020 tvorili Gen Z, teda ľudia do 25 rokov 41 % svetovej populácie, čo je príliš veľké číslo na to, aby bolo ignorované.
A takisto ak sa vám slangové slová generácie Z mýlia rovnako nám, tento článok vám bude nápomocný. Vyskúšajte si koľko termínov zoomerov naozaj poznáte a tie čo vám nič nehovoria vám prezradíme. Vitajte v minislovníku technickej generácie.
Slovo catfish nemá s mačkou nič spoločné. Maximálne tak jej "dve tváre". Znamená to v skratke "vydávať sa za niekoho iného". Ide o klamanie na sociálnych sieťach, používanie fotografií, ktoré nie sú vaše, častokrát však tak Gen z označuje aj ľudí, ktorým priveľa retuše úplne zmení tvár ako v skutočnosti vyzerajú.
Môže to však byť aj predstieranie života niekoho iného.
Ak chcete vyjadriť, že vás niekto priam okúzlil, nazvete to slovom rizz. Je to charizma a schopnosť oslniť inú osobu. Vyslovuje sa to rovnako ako je napísané. Termín našiel svoju cestu do tínedžerskej slovnej zásoby cez sociálnu sieť tiktok.
Môže to byť aj však samotný štýl (vie teda ísť aj o špecifický look a outfit), charizmu aj sexepeal.
Bussin je skrátka niečo "extrémne dobré". Úžasné, fantastické a cool. Pôvodne sa objavil v mestských komunitách, najmä v hip-hopovej a rapovej kultúre, "bussin" našiel svoje korene v hovorovom výraze "busting", ktorý tradične označoval niečo, čo je mimoriadne dobré alebo príjemné.
Väčšinou sa takto označuje dobré jedlo, luxusné autá, 5-hviezdičkové apartmány...
Toto slovo je už veľmi známe. Jeho význam je ignorovať niekoho na sociálnej sieti. Ak vám teda niekto zanechá "zobrazené" na správe, môžete toto slovko použiť. Priamy preklad je "duch", teda ghost, čo ako jedno z mála slov aj významovo sedí - niekto skrátka zmizne ako duch.
"Dostal som ghost", alebo "Neznášam tento ghosting" sú vety v ktorých je význam skloňovaný.
Fráza "Hits different" je hovorový výraz, ktorý sa používa na opis zážitku, ktorý je hlbší alebo intenzívnejší ako zvyčajne. Často to označuje situáciu, ktorá sa výnimočne podarí, a jej výsledok je teda lepší ako kedykoľvek predtým.
"Tento sendvič hits different".
Slovo „baddie“ je hlboko zakorenené v afroamerickej ľudovej angličtine a stalo sa bežným pojmom na platformách sociálnych médií. Išlo prevažne o komplimenty v zmysle posilnenia a postavenia žien v spoločnosti.
Uvažujme o tomto príklade: "Je to skutočná nezbedníčka, kašle na konvencie a vždy vyzerá štýlovo."
Toto nie je len o vzhľade – je to o oslave žien, ktoré si osvoja svoju individualitu a sebavedomie. Vo väčšine sa tým však myslí celkovo atraktívna žena, ktorá je vždy dobre oblečená a naladená, priebojná v spoločnosti, asertívna a podobne. V klišé ponímaní ide aj o sexy vzhľad vrátane odvážneho oblečenia.
Je to urobiť niečo fakt skvelo. Inak povedané - definícia pre niekoho, kto odviedol veľmi dobrú prácu. Napríklad, ak niekto predvádza veľmi pôsobivý tanec alebo má osoba perfektný outfit.
"Damn, ten outfit je skvelý na tej modelke. She ate and left no crums".
Toto slovo je skrátene od anglického slova delusion, ktoré v preklade znamená sebaklam. Ak teda klameme samy seba v toxicky pozitívnom smere, môžeme použiť tento výraz. Ide však o akýkoľvek sebaklam.
"Možno som delulu, ale stále čakám, že napíše."
Napokon vznikla aj fráza "Staying delulu is the solulu", od slova solution - riešenie... Teda, že vám tento optimistický nebojácny prístup vie priniesť vaše vysnené plody.
Pozor však na toxickú pozitivitu.
Je to ukážka vášho dnešného outfitu. Termín "fit check" sa používa na vyžiadanie niekoho, aby posúdil váš vzhľad. Často sa používa v kontexte sociálnych médií, keď niekto zverejňuje svoju fotku a chce vedieť, čo si ostatní ľudia myslia. No často ide aj o sebakontrolu.
"Dneska urobím na IG fit check než pôjdem na akciu."
Boujee je opäť hip-hopový slang. Boujee označuje materialistickú osobu. Je to internetový slangový výraz označujúci ľudí, ktorí si užívajú svoje bohatstvo. Obvykle ide o kompliment. Môže ísť aj o lacné veci, ktoré vyzerajú luxusne.
"V tej kabelke vyzeráš hrozne boujee".
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies