Na Facebooku sa objavila vo včerajších hodinách správa, že desiatky ľudí na cípe Európy podľahlo v priebehu niekoľkých dní po podaní vakcíny proti COVID-19. Nie je to pravda! Straty ľudských životov má na svedomí samotný koronavírus, nie podávaná vakcína.
Koncom januára sa na Facebooku objavila správa, že 53 ľudí zomrelo desať dní po podaní vakcíny. Na Gibraltáre bolo v tom čase zaočkovaných vyše 6 000 osôb. Chybnou sa preto zdala byť vakcína od spoločnosti Pfizer-BioNTech (v doterajších číslach najžiadanejšia vo svete).
Snímka prevzatá z AFP Fakty. (vyhotovená 4. februára 2021).
Politické strany, ktoré to zdieľali
Na Facebooku zdieľalo tento príspevok viac ako 700 skupín. Boli medzi nimi oficiálne strany KOTLEBOVCI – Ľudová strana Naše Slovensko (Oficiálna skupina), Hlas-Sociálna demokracia, Smer-SD či Dobrá voľba.
Predseda vlády Gibraltáru Fabian Picardo takéto tvrdenia výrazne odmietal. Na sociálnej sieti Twitter poskytol aj svoje vyjadrenie.
Unfortunately those dying now had already contracted the virus by then so @Mark23844957 please do not dare to use Gibraltar to spread your dangerous, irresponsible, lies. No one in Gibraltar has died as a result of a vaccination. Do not use us to peddle your stupid lies. https://t.co/8bKwm1f2c4
— Fabian Picardo (@FabianPicardo) January 24, 2021
"Je to lož. Nikto by nemal veriť takýmto slovám. Ako predseda vlády Gibraltáru vyhlasujem, že v krajine sme nezaregistrovali ani jeden prípad úmrtia, ktorý by súvisel s podaním vakcíny na koronavírus."
Mutácia, alebo voľný pohyb?
Za vyšším počtom úmrtí na Gibraltáre, ako bývalej britskej kolónii, mohla byť podľa premiéra Picarda aj novšia forma koronavírusu, ktorá sa šírila z Británie. V tom čase (27.1 2020 – príhovor Picarda) však ešte táto mutácia nebola na Gibraltáre potvrdená. Ponúkame vám však do pozornosti článok o cestovaní v tejto časti sveta.
Prečo sa Gibraltár stane raritou v rámci schengenského priestoru?
Potvrdený počet nakazených sa zdvojnásobil medzi 15. decembrom 2020 (1104 prípadov) a 1. januárom 2021 (2212 prípadov). V čase, keď sa 9. januára 2020 na Gibraltári začalo očkovať, mala enkláva 3109 prípadov. Tento nárast sa odvtedy spomalil.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies