V prvom článku ste si prečítali, ako správne využívať komerčný odpad, domáci odpad, či odpad z poľnohospodárskych firiem, ako možno šetriť poľnohospodársku pôdu a neplytvať potravinami. Dokonca o robotoch, ktoré zbierajú úrodu a šľachtení chilli papričiek. Dnes si povieme o perspektívnej akvapónii.
Akvapónia
Každý rok sa 70 % dostupnej sladkej vody na svete využije na poľnohospodárstvo, no takmer polovica z nej sa stratí pre životné prostredie.
Akvapónia, kombinácia akvakultúry a hydropónie, nepotrebuje žiadne hnojivá, pesticídy ani herbicídy, čím sa nič nevypúšťa do životného prostredia. Nestrácajú sa žiadne živiny a voda sa neustále recykluje. A čo viac, akvapónia sa dá robiť kdekoľvek a v akomkoľvek rozsahu. Ryby a rastliny môžu byť "živené" v priemyselných skladoch, na strechách, dokonca aj vo vesmíre. Táto uzavretá poľnohospodárska technika by mohla umožniť mestskému obyvateľstvu produkovať čerstvé miestne produkty s malým alebo žiadnym dodávateľským reťazcom, potravinovými míľami alebo znečistením.
Pri chove rýb, mechanický filter odstraňuje z vody pevný rybí odpad a biofilter odstraňuje rozpustený odpad. Baktérie v biofiltri premieňajú amoniak, toxický pre ryby, na dusičnany. Voda sa čerpá cez záhony na pestovanie rastlín, rastliny absorbujú živiny a voda sa vracia k rybám vyčistená.
Krásna vízia
CSAR v súčasnosti pracuje na projekte Biophilic Living s cieľom vyvinúť optimálne podmienky na pestovanie pre systém akvapónie, ktorý bude umiestnený na strechách v Swansea. Projekt sľubuje transformáciu miesta bývalého obchodu Woolworths na domy, kancelárie a komunitnú mestskú farmu.
Areál bude obsahovať dva skleníky na úrovni strechy, z ktorých najväčší bude domovom akvapónického systému, ktorý je určený na produkciu až 4,5 tony ovocia, zeleniny, šalátov a bylín ročne.
Dažďová voda sa bude zachytávať na vodu na zavlažovanie, zatiaľ čo energiu bude vyrábať biosolárna strecha, ktorá kombinuje fotovoltaické panely, strešné škridly a svetlíky so zeleňou. Oxid uhličitý bude zachytávaný od ľudí v ich kanceláriách a uvoľňovaný do pestovateľských priestorov, kde ho rastliny absorbujú, čím podporia svoj rast.
Návrat k matke prírode
Je to prístup, ktorý kopíruje to, čo sa už v prírode dávno deje – odpad z jedného organizmu sa stáva potravou pre druhý, ktorý sa v konečnom dôsledku stáva potravou pre ten prvý. Vezmite si napríklad stromy: mŕtve drevo sa stáva potravou pre huby, ktoré sa potom rozkladajú a obohacujú pôdu, aby uživili ďalší strom. Ľudia však tieto nekonečné slučky narúšajú.
My ľudia považujeme odpad za nevyhnutný dôsledok moderného života, ale mali by sme si uvedomiť, že v prírode nič také ako odpad neexistuje!
Súvisiaci článok: Neuveriteľné zistenie, ako zachrániť planétu dobrým využitím odpadu!
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies