Z ruského kozmodrómu Pleseck v pondelok úspešne odštartovala raketa Sojuz. Do jej nosiča desať sekúnd po štarte udrel blesk, žiadne škody ale nespôsobil. Úder blesku sa podarilo natočiť.
"Blesk pre vás nie je prekážkou," uviedol šéf ruskej vesmírnej agentúry Roskosmos Dmitrij Rogozin. Video, ktoré úder zachytáva, zverejnil na Twiteri. Sojuz nesie družicu ruského navigačného systému Glonass.
Krátko pred naštartovaním motorov sa v oblasti zhoršilo počasie a búrku sprevádzali aj blesky. Letová kontrola však štart neodložila. Portál nasaspaceflight.com poznamenal, že ruské Sojuzy sú schopné štartovať takmer za každého počasia, ale pondelkové podmienky boli mimoriadne zlé.
Blesky sú považované za rizikový faktor štartov, pretože môžu nosiče alebo ich náklad poškodiť. Rakety sú však na blesky pripravené a nie je výnimočné, že raketa sama elektrostatický výboj pri priechode mračnami vyvolá.
Поздравляем командование Космических войск, боевой расчёт космодрома Плесецк, коллективы РКЦ "Прогресс" (Самара), НПО имени С.А.Лавочкина (Химки) и ИСС имени академика М.Ф.Решетнёва (Железногорск) с успешным запуском КА ГЛОНАСС!
— Дмитрий Рогозин (@Rogozin) May 27, 2019
Молния вам не помеха pic.twitter.com/1cmlZ4hD1g
Blesk vydržalo aj Apollo 12
Pomerne známy je americký štart Apolla 12 v novembri 1969 za veľmi zlého počasia, kedy do rakety Saturn V blesk udrel 36 sekúnd po štarte.
Ochranné obvody palivových článkov v servisnom module detekovali prepätia a všetky tri články odpojili. Druhý úder blesku v čase 52 sekúnd po štarte vyradil umelý horizont, čo je letecký prístroj zobrazujúci vodorovnú rovinu a os kolmú k zemskému povrchu.
Narušené bolo telemetrické vysielanie do letového strediska a spomínané odpojenie palivových článkov spôsobilo komplikácie s dodávkami elektrickej energie v module, čo následne viedlo k rozsvieteniu takmer všetkých varovných kontroliek na kontrolnom paneli modulu a k vyradeniu veľkej časti prístrojov.
Portál Business Insider uviedol, že americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) si vtedy nebol istý, či môže misia bezpečne pokračovať. Let rakety ale nijako narušený nebol a astronauti Charles Conrad a Alan Bean následne úspešne pristáli na Mesiaci.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies