KODAŇ - Švédska environmentálna aktivistka a ďalší ľudia vyšli v piatok do ulíc Štokholmu, kde v rámci iniciatívy Piatky za budúcnosť požadovali viac opatrení na obmedzenie zmeny klímy. Podobné zhromaždenia sa dnes konali aj v Austrálii, Rakúsku či vo Francúzsku.
Hoci k dispozícii nie sú oficiálne údaje o účasti, švédsky denník Dagens Nyheter informoval, že v Štokholme očakávajú na demonštrácii asi 5 000 ľudí. Počas pochodu ulicami mesta jeho účastníci skandovali „Sme nezastaviteľní, iný svet je možný!“
Ugandan Activists took to the street demanding #PeopleNotProfit and #StopEACOP, the East African Crude Oil pipeline (EACOP) proposed 1,445-kilometer heated pipeline that will transport oil from Hoima, Uganda to the port of Tanga in Tanzania.
— Fridays For Future MAPA (@FFFMAPA) March 25, 2022
Solidarity with @Fridays4FutureU ✊🏾✊🏽 pic.twitter.com/yBykL4aWhK
Podľa spravodajského webu France Info sa takéto podujatia konali na všetkých kontinentoch, symbolicky dokonca aj na vedeckých základniach v Antarktíde.
Danes smo štrajkali z mladimi. ✊ V Mariboru in Ljubljani. Ker ni planeta B! 🌍 Naslednja državljanska dolžnost - volitve! Ker je vsak glas za našo prihodnost pomemben! 💪 #PeopleNotProfit #FridaysForFuture #GlobalClimateStrike #ClimateAction pic.twitter.com/uAZzCI91m8
— Ekologi brez meja (@ocistimo) March 25, 2022
Klimatickí aktivisti na nich požadovali razantnejšiu reakciu vlád na zmenu klímy, ktorá už má zničujúci vplyv na mnohé časti sveta.
Hundreds of Roseville Area High School students are walking out for climate justice right now!! @Fridays4future #ClimateStrike pic.twitter.com/xPhXfj9gN1
— MFT Supporter Named Aidan (@aidan4progress) March 25, 2022
V reakcii na ruskú inváziu na Ukrajinu aktivisti volali aj po znížení závislosti od fosílnych palív, ako sú ropa, plyn a uhlie, ktorých je Rusko kľúčovým exportérom, dodala DPA.
Prečítajte si tiež: Prezidentská kancelária ušetrila 48 percent emisií oxidu uhličitého. Ako sa jej to podarilo?
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies