LONDÝN - Video sumarizujúce vlastnosti navrhovaného dreveného mrakodrapu, ktorý by mohol raz stáť v centre britského Londýna, neďaleko kultúrneho centra Barbican, vytvorili grafici zo štúdia Next Animation.
Pripomínajú v ňom základné informácie, ktoré sú o návrhu ateliéru PLP Architecture a inžinierov z katedry architektúry pri Univerzite v Cambridgi doteraz známe.
Projekt stavby je predovšetkým výskumným projektom, ktorý má za cieľ odhaliť možnosti výškovej výstavby drevených budov. Ako architekti vysvetľujú, cieľom je, okrem iného hľadať nový potenciál pri návrhoch drevených výškových budov miesto prostého skopírovania tvarov existujúcich stavieb z ocele a železa.
London's first timber tower! The 80-story Oakwood Tower will house up to 1,000 living units. https://t.co/omDbdb0GmX pic.twitter.com/9i713j2wld
— Locale Ltd (@LocaleLtd) July 12, 2016
Presun ku drevenej výstavbe môže mať podľa architektov širší pozitívny dopad na mestské prostredie a štýl stavieb. Ponúka totiž prirodzenú príležitosť prehodnotiť estetiku budov.
Ak v 19. a 20. storočí boli položené míľniky pre výstavbu z ocele, skla a betónu, potom v 21. storočí máme podľa architektov možnosť inovovať drevené stavby.
Tokio bude mať najvyššiu drevenú stavbu na svete
Tie sú ale najmä v očiach verejnosti, a to nielen tej londýnskej, spájané s rizikom požiarov. V Londýne najmä v reminiscencii veľký londýnsky požiar z roku 1666.
Ako však architekti a ďalší odborníci uisťujú, stavby budované z moderných drevených materiálov sú teraz mnohokrát odolnejšie voči ohňu ako napríklad niektoré betónové domy.
Tall timber buildings a reality Oakwood Tower London Great research technical article for tall timber structures https://t.co/Gv0kzC3LyU pic.twitter.com/C9b9JrcMyY
— mehmetasmaz (@mehmetasmaz) May 2, 2017
Ako stavebný materiál na výškové budovy sa totiž nepoužívajú drobné kusy, ktoré by sa mohli vznietiť, ale robustné CLT panely a trámy, ktoré sa vyrábajú metódou laminovania krížom, teda zlepováním niekoľkých vrstiev dreva. Na lepenie sa potom používajú striktne nehorľavé lepidlá.
Mrakodrap nazvaný Oakwood tower, teda Dubová veža, by sa s celkovou výškou okolo 300 metrov stal po svojej dostavbe druhou najvyššou budovou v Londýne hneď po Shard, ktorý aj s anténou na vŕšku meria približne 310 metrov.
Kevin Flanagan of PLP Architecture will be discussing proposals for the 80-storey Oakwood Timber Tower in London on the 5th July @SWSEvent18 – come and see how you can get involved – book your tickets now at https://t.co/t31e0UM00k pic.twitter.com/FetFUw4MTH
— Solid Wood Solutions (@SWSEvent19) April 26, 2018
Podľa projektu, ktorý je v súčasnosti treba chápať predovšetkým ako koncepčný, by nová budova mala mať 80 podlaží, na ktorých by mohlo vzniknúť tisíc bytových jednotiek. Celková plocha podláh v budove by mala dosiahnuť približne 93-tisíc štvorcových metrov.
Budovu navrhnutú do tesného susedstva kultúrneho centra Barbican majú ozdobiť na úrovni jej strednej výšky terasy, ktoré má rovnako ako strechy okolitých sprievodných stavieb pokrývať zeleň.
Oakwood Timber Tower Build Sequence from PLP Architecture on Vimeo.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies