BERLÍN - Vlády na celom svete zneužívajú pandémiu nového koronavírusu na obmedzovanie slobody tlače. V nedeľu sa tak pri príležitosti Svetového dňa slobody tlače 2020 vyjadril Medzinárodný tlačový inštitút (IPI).
"Kríza verejného zdravia" podľa IPI umožnila v demokratických aj autokratických štátoch kontrolu médií pod zámienkou "bránenia v šírení dezinformácií".
Obžalovanie alebo aj väzenie
Autoritárske režimy podľa organizácie zneužívajú núdzové opatrenia na "ďalšie potláčanie nezávislých médií a kriminalizovanie žurnalistiky".
Organizácia so sídlom vo Viedni zaznamenala za uplynulých dva a pol mesiaca 162 porušení slobody tlače súvisiacich s informovaním o šírení koronavírusu, pričom takmer tretina z nich zahŕňala zatknutie, väznenie alebo obžalovanie novinárov.
Správa vyšla tri dni po tom, ako Medzinárodná federácia novinárov zverejnila prieskum, podľa ktorého sa počas pandémie zhoršili pracovné podmienky novinárov na celom svete, pričom mnohí prišli o prácu a ďalší sa zase stali obeťami útokov na slobodu tlače.
Africa: World Press Freedom Day - Journalism Without Fear or Favour https://t.co/tA797hUOaH pic.twitter.com/B8ZL5O6uBH
— Global Issues Web (@globalissuesweb) May 4, 2020
Dôležitosť slobodných médií
Svetový deň slobody tlače vyhlásila v roku 1993 Organizácia Spojených národov (OSN). Generálny tajomník OSN António Guterres sa pred tým tohtoročným vyjadril, že pandémia ochorenia COVID-19 podčiarkla dôležitosť silných a slobodných médií.
World Press Freedom Day: Governor Sani Bello Salutes Resilient Nigerian Press https://t.co/nmteM2wr6H
— The Gazelle News.com (@TheGazelleNews) May 4, 2020
"Spolu so šírením pandémie sa zároveň šíri aj druhá pandémia dezinformácií, škodlivých rád a šialených konšpiračných teórií," uviedol s tým, že práve médiá ponúkajú protijed - "overené, vedecky a fakticky podložené správy a analýzy".
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies