Vlna horúčav sa preháňa časťami krajinami južnej Európy a severozápadnej Afriky, v najbližších dňoch sa očakávajú teplotné rekordy.
Teploty v niektorých častiach Španielska, Francúzska, Grécka, Chorvátska a Turecka by mali prekročiť 40 stupňov Celzia. V Taliansku môžu teploty dosiahnuť až 48,8 °C. V desiatich mestách vrátane Ríma, Bologne a Florencie bol vyhlásený červený stupeň výstrahy pred vysokými teplotami.
Na severe Talianska v utorok zomrel na následky kolapsu 44-ročný muž. Talianske médiá informovali, že 44-ročný robotník maľoval prechody pre chodcov v meste Lodi neďaleko Milána, následne skolaboval z horúčav a bol prevezený do nemocnice, kde neskôr zomrel.
"Čelíme neznesiteľnej vlne horúčav," napísal na Twitteri taliansky politik Nicola Fratoianni. "Verím, že počas najhorúcejších hodín sa prijímajú všetky užitočné opatrenia, aby sa predišlo tragédiám, ako je tá, ktorá sa dnes stala v Lodi." Viacerí turisti kolabujú kvôli úpalu, vrátane jedného Brita, ktorý skolaboval pred Koloseom v Ríme.
Vlna horúčav Cerberus, pomenovaná podľa trojhlavého psa z gréckej mytológie, by mala v najbližších dňoch priniesť ešte extrémnejšie teploty. Španielsko už niekoľko dní trápi dusno a teploty dosahujúce 45 °C, nočné teploty vo veľkej časti neklesli pod 25 °C. Satelitná snímka zaznamenaná misiou Copernicus Sentinel odhalila, že teplota na súši v regióne Extremadura v utorok dosiahla 60 °C.
Podľa Met Office, by mali teploty vyvrcholiť v piatok. Horúčavy budú pravdepodobne pokračovať aj cez víkend a v Prahe sa očakávajú teploty až 36 °C, čo je výrazne nad júlovým priemerom. Najvyššia teplota v Európe bola nameraná v auguste 2021 pri Syrakúzach na talianskom ostrove Sicília, kde namerali 48,8 °C. V dôsledku horúčav vlani zomreli v Európe viac ako 60 000 ľudí.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies