Čistá voda je síce to najlepšie, čoho sa môžete napiť. Ale pozor, tá, čo tečie z vodovodov, nemusí byť práve kvalitná. Môžu byť v nej totiž aj toxické látky.
Podľa Úradu verejného zdravotníctva „zdroje vody prechádzajú kontrolou a musia spĺňať určité kritériá. Podzemné vody sú kvalitnejšie a obvykle nevyžadujú žiadne ďalšie úpravy. Na druhej strane, úprava povrchových vôd je pri výrobe pitnej vody bežná.“
Výsledky monitoringu Najvyššieho kontrolného ústavu z roku 2021 ale ukázali, že kontrola kvality podzemných zdrojov pitnej vody u nás je nedostatočná a zdraviu ohrozujúca.
Vo vode z vodovodných kohútikov sa často nájdu aj látky, ktoré by tam vôbec nemali byť a ak je im telo dlhodobo vystavované, môžu pre zdravie predstavovať hrozbu.
Pesticídy
Používanie pesticídov v poľnohospodárstve výrazne ovplyvnilo kvalitu podzemných vôd a tie sa cez vodovodný kohútik dostávajú aj do nášho tela. Sú toxické – poškodzujú nervovú sústavu, obličky a pečeň.
Antibiotiká
Podávajú sa hospodárskym zvieratám. Dostávajú sa do pôdy, cez ktorú idú do vodných tokov.
Hormonálne látky
Môžu narúšať endokrinný systém ľudského tela a vyvolať nepriaznivé účinky - vývojové, reprodukčné, nervové a imunitné.
Lieky a antikoncepcia
Lieky taktiež často končia v odpadových vodách a časť z nich môže prejsť procesom čistenia a stopové množstvá týchto látok prenikajú aj do vodovodného potrubia.
Ťažké kovy
Ťažké kovy sú považované za veľmi toxické látky pre životné prostredie a aj náš organizmus. Medzi najznámejšie, vo vode sa vyskytujúce, patria: olovo, arzén a kadmium.
Mikroplasty
Podľa výskumov priemerný človek prijme 100 000 kusov, čo sa rovná 250 gramom mikroplastov ročne.
Aké sú alternatívy vody z vodovodu?
Minerálky
Minerálka nášmu telu dodá aj dôležité stopové prvky – minerály.
Filtre
Ďalším jednoduchým riešením je vodný filter, ktorý sa dá namontovať priamo na kohútik.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies