Výskum kniežacej hrobky v Poprade odhalil VEĽA + FOTO

NETKY.SK • 31 Júl 2024, 18:04 • 3 min
Výskum kniežacej hrobky v Poprade odhalil VEĽA + FOTO

POPRAD - Unikátna expozícia venovaná popradskému kniežaťu a jeho hrobke zo 4. storočia privítala za prvý rok od svojho otvorenia v Podtatranskom múzeu v Poprade viac ako desaťtisíc návštevníkov. Hoci ju objavili v roku 2005 pri výstavbe priemyselného parku, verejnosti ju mohli ukázať až vlani v máji.

slovakia

left justify in out

Po vzácnom objave bolo podľa riaditeľky múzea Zuzany Homolovej z náleziska odvezených do nemeckých laboratórií dvanásť ton materiálu, určených na konzerváciu, záchranu a zachovanie organických častí hrobky. Ako ďalej vysvetlila, časť z neho ešte čaká na ďalšie spracovanie.

V súčasnosti vystavené artefakty v múzeu i celý archeologický výskum predstaví návštevníkom podujatie Sobota s kniežaťom, ktoré pripravujú na 3. augusta ako sprievodné podujatie k expozícii Knieža z Popradu a jeho hrobka.

Moderná expozícia zaujala aj porotu odborného časopisu Pamiatky a múzeá, v súťaži „Výročné ceny časopisu Pamiatky a múzeá“ ju nominovala medzi tri najlepšie expozície na Slovensku za rok 2023.

Expozíciu o niekdajšom veľmožovi v múzeu tvoria pôvodné originály i autentické repliky, ktoré vyrobili so zámerom čo najviac priblížiť život a remeselné zručnosti obyvateľov podtatranskej oblasti na konci 4. storočia. Slovenskí a nemeckí archeológovia sa podľa Homolovej zaslúžili o záchranu a zachovanie nálezu, ktorý bol následne skúmaný v laboratóriách.

 

"Skúmali milimeter po milimetri bloky in situ rôznych veľkostí. Niektoré sa nachádzajú ešte stále v mrazničke a čakajú na ďalšie spracovanie, na vyspelejšie technológie budúcnosti, ktoré by nám mohli povedať o kniežati a jeho hrobke ešte viac," vysvetlila Homolová.

Návštevníci v múzeu si v súčasnosti môžu pozrieť napríklad vonkajšiu a vnútornú komoru hrobky, nábytok, hraciu dosku, keramiku a kovové nálezy, ale aj odev a predmety z kože.

Podľa zástupcu riaditeľa Archeologického ústavu Slovenskej akadémie vied v Nitre Karola Pietu sa knieža dožilo približne dvadsať rokov a zomrelo zrejme na vírusové ochorenie hepatitídy typu B pravdepodobne okolo roku 380.

Dopyt po kniežacej hrobke v Poprade je podľa riaditeľky múzea veľký, návštevníkov zaujímajú nielen vystavené exponáty, ale aj to, ako vyzeral samotný výskum. V múzeu sa z tohto dôvodu rozhodli pripraviť spomínanú Sobotu s kniežaťom a priblížiť výskum nielen dospelým, ale aj deťom.

"Návštevníkom priblížime detaily o bádateľskej práci odborníkov z rôznych oblastí, ktorí sa podieľali na interdisciplinárnom výskume, o spracovaní zbierkových predmetov. Dozvedia sa i to, prečo tak dlho trvalo, kým sme vyinštalovali niektoré zbierkové predmety," uviedla.

O výskume tiež v rámci prednášky porozpráva spomínaný vedúci archeologického výskumu hrobky Karol Pieta. Deti sa budú môcť oboznámiť s tradičnými remeslami štvrtého storočia, teda z čias života kniežaťa, ako je hrnčiarstvo, tokárstvo, drotárstvo, a vyskúšať si prácu takýchto remeselníkov.


Zdroj: Podtatranské múzeum v Poprade, Foto: obecne-noviny.sk

twiterfacebooklinkedinwhatsapp


Autor: Viktória Gromová

Študentka Dubnického inštitútu, odbor učiteľstvo praktickej prípravy v ekonomických predmetoch. pre redakciu Netky píšem domácu politiku a domáce dianie. O politiku sa zaujimam od 17 rokov a aktívne sa jej venujem od 19. Rada čítam ekonomické knihy. Zaujimam sa aj o celosvetové dianie.

Netky
Silvester príde o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies