BELFAST – Írski vedci sa zamerali na pozoruhodný výskum, vďaka čomu zistili, že deti narodené v lockdowne sú na tom s vývinom o niečo horšie ako tie, čo prišli na svet pred pandémiou.
Podľa prieskumu lockdownové deti začínajú rozprávať neskôr, než by mali, neskôr tiež ukazujú prstom či sú schopné zamávať. Naproti tomu však majú výhodu v tom, že sa skôr plazia.
V roku 2020 sa v Británii a v Írsku zrodilo 660.000 bábätiek, keďže však prebiehal boj s vírusom, kedysi bežné aktivity sa pozastavili a batoľatá a rodičia si museli poradiť inak ako zvyčajne. Obmedzenia v cestovaní zasa zapríčinili, že sa nedalo navštevovať starých rodičov, a pokiaľ hovoríme o Írsku, tam sa pre obyvateľov všetko ešte sprísnelo. Tie rodiny, ktoré boli súčasťou štúdie, sa okrem najbližších stretávali iba so štyrmi ďalšími ľuďmi a deti, ktoré pribudli v období od marca do mája sa stali objektom záujmu, pričom sa podrobne zaznamenával každý ich pokrok. Lockdownových detí, ktoré sa takto skúmalo, bolo 309 a obdobie pandémie na ne malo vplyv. Výskumníci však uvádzajú, že tento vplyv sa nedá považovať za priveľký.
Skutočnosť, že sa dokážu plaziť skôr, pripisujú tomu, že bývali len doma, počas dňa poznávali len dlážku v známom prostredí, a tak sa s ňou oboznamovali.
Pravdaže, pokiaľ rodičia budú pozornosť venovať rozprávaniu, čítaniu a vytváraniu aktivít, potom bude vplyv pandémie zanedbateľný.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies