Vývoj vlasového stylingu od podivných žeravých nástrojov až po iónovú technológiu. Akými rozličnými spôsobmi sa ženy starali o svoje vlasy?

NETKY.SK • 8 Január 2024, 18:35 • 2 min
Vývoj vlasového stylingu od podivných žeravých nástrojov až po iónovú technológiu. Akými rozličnými spôsobmi sa ženy starali o svoje vlasy?

V dnešnej dobe nie je nič problém. Máte od prírody tmavé vlasy, ale boli by ste radšej blond? Za pár hodín u kaderníka máte hotovo. Narodili ste sa s rovnými vlasmi a mali by ste radšej rozprávkové lokne? Za pomoci trvalej alebo len obyčajnej kulmy máte riešenie okamžite. Privilégium dnešnej doby preniklo aj do sveta kaderníctva, ale čo robili naše predkyne, ktoré sa tiež chceli prispôsobiť aktuálnym módnym trendom? Používanie konského moču, výťažku z pijavíc alebo rozpálených železných tyčí nebolo starovekým kráskam cudzie.

slovakia

left justify in out

Od vtáčieho trusu po profesionálne farby

Farbenie vlasov je dnes bežnou záležitosťou. Podľa odhadov používa farbu na vlasy pravidelne viac ako 75 % žien po celom svete. Či už ide o túžbu po najnovších trendoch alebo len chuti zmeniť svoj imidž, stačí sa objednať ku kaderníkovi, ktorý dokáže zázraky na počkanie. Vždy to ale také jednoduché nebolo. V starovekom Grécku predstavovala neobvyklú metódu podomácky vyrobená čierna farba na vlasy z pijavíc. Tá fungovala tak, že sa pijavice naložené v octe nechali pár mesiacov kvasiť v olovených nádobách a vzniknutá pasta potom slúžila ako čierne vlasové farbivo.

 

V Rímskej ríši si dievčatá, ktoré zatúžili po blond vlasoch, údajne zosvetľovali pramienky holubím trusom. V stredoveku bol pre zosvetlenie vlasov populárny konský moč. Dnes sa našťastie nemusíme trápiť, stačí iba profesionálna kozmetika. Farby sú vyrábané z bezpečných chemických látok a zosvetľovanie sa vykonáva za pomoci peroxidu.

 

Hra s ohňom alebo vlnité vlasy nadovšetko

Príslovie „Pre krásu sa musí trpieť“ zrejme kolovalo už v starovekej Asýrii (dnešnom Iraku), pretože ho tunajšie ženy brali skutočne doslova. Symbolom krásy vtedy boli kučeravé vlasy. Na tom samozrejme nie je nič zvláštne, až na skutočnosť, že ženy, ktoré sa nenarodili s prírodnými lokňami, chceli tento zdanlivý nedostatok dohnať. K tomu im pomáhali kovové tyče, ktoré sa rozpálili nad rozžeraveným ohňom a potom sa používali na natáčanie vlasov. Táto praktika sa samozrejme nezaobišla bez zranení a popálenín. Dá sa predpokladať, že aj Egypťanky si vlnili vlasy podobným spôsobom, pretože v niektorých starých egyptských hrobkách sa spolu s múmiami našli aj jednoduché kliešte a spony na natáčanie vlasov. Táto drsná metóda mala v dávnych dobách evidentný úspech.

V minulosti sa používali rôzne, dnes už bizarné, "prípravky" na starosť o vlasy. Boli to napríklad konský moč pre zosvetlenie vlasov (v Stredoveku) či holubí trus (v Rímskej ríši v Staroveku).
V minulosti sa používali rôzne, dnes už bizarné, "prípravky" na starosť o vlasy. Boli to napríklad konský moč pre zosvetlenie vlasov (v Stredoveku) či holubí trus (v Rímskej ríši v Staroveku).
Zdroj: Grunge / Shutterstock

Francúzska revolúcia pre vlnenie vlasov

V dnešnej dobe už našťastie nemusíme experimentovať s nebezpečnými horúcimi tyčami, ale môžeme sa spoľahnúť na klasickú elektrickú kulmu, ktorej história siaha do Francúzska, do 60. rokov minulého storočia. V tom čase sa považoval Paríž za hlavné mesto svetovej módy, filmu a hudby. A práve tu, neďaleko Eiffelovej veže, slávny parížsky kaderník Rene Lelièvre vyvinul prvú elektrickú kulmu na vlasy BaByliss. Pôvodne bola určená len pre profesionálnych kaderníkov, jej popularita sa však celkom rýchlo rozšírila a stala sa tak obľúbeným a dopytovaným produktom bežných spotrebiteľov. Kulmy BaByliss boli odvtedy niekoľkokrát modernizované, princíp ale zostal rovnaký. Dnes ich vo Francúzsku vlastní 80 % domácností, a aj celosvetovo zostávajú bestsellerom.

 

Zlatá éra na prelome milénia


So všeobecným technologickým pokrokom prišla aj inovácia vo vlasovom stylingu. Na prelome storočia sa začali používať nové technológie na vlnenie vlasov, ako napríklad elektrické natáčky alebo trvalá. Tá bola pôvodne vymyslená už roku 1905 nemeckým vynálezcom Karlom Nesslerom, ale princíp kombinácie chemických látok a natáčok bol v novom storočí zdokonalený na takmer neinvazívnu metódu. Najnovšou technikou vlnenia vlasov sú momentálne iónové kulmy, ktoré urýchľujú uzatváranie kutikuly vlasov a rozkladanie molekúl vody počas procesu sušenia. Tým umožňujú vlasom udržať prirodzenú vlhkosť a zaisťujú lesklé vlasy pri úprave účesu. Revolučná technológia založená na vyvážení iónov sa tak dá počítať ako ďalší prielom a historický míľnik vo vlnení vlasov. Medzi také patrí napr. iónová kulma BaByliss Hydro Fusion, ktorá vypúšťa zmes pozitívnych a negatívnych iónov. Koniec koncov, kto vie – možno sa budú ženy za stovky rokov podivovať tomu, čo dnes používame na dosiahnutie kučier my.

Nemecký kaderník Karl Nessler sa spokojne pozerá na Miss Amerika 1926, ktorá tiež vyskúšala jeho trvalú.
Nemecký kaderník Karl Nessler sa spokojne pozerá na Miss Amerika 1926, ktorá tiež vyskúšala jeho trvalú.
Zdroj: Zena.cz - Aktuálně / Library of Congress
Moderná Babyliss trojkulma, ktorou si vie "vykúzliť" rôzne účesy v priebehu pár minút.
Moderná Babyliss trojkulma, ktorou si vie "vykúzliť" rôzne účesy v priebehu pár minút.
Zdroj: Boticelli / Jana Načšáková

Zdroj: Boticelli / Jana Načšáková, Foto: The Cut / Getty Images / Alfred Eisenstaedt / Time Life Pictures

twiterfacebooklinkedinwhatsapp


Autor: Marek Nemček

Mám cez 29 rokov a študoval som žurnalistiku na UKF v Nitre. Pre Netky pracujem od apríla 2023, a snažím sa prinášať aktuality z domáceho i zahraničného spravodajstva. Medzi moje najväčšie vášne a záľuby patrí hudba, obzvlášť tá z 90. rokov, keďže som typické '90s baby'. Knihy nečítam, radšej uprednostňujem filmy, a to taktiež staršie, žiadne nové blockbustery. Popri aktualitách z domova/zahraničia taktiež rád 'rýpem' do noviniek z vedy a techniky či histórie, takže aj v týchto témach som celkom doma.

Netky
Silvester príde o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies