BRATISLAVA - Stať sa platformou pre spoluprácu slovenských investigatívnych novinárov s kolegami v zahraničí, a to pri rešpektovaní konkurenčnej povahy novinárskeho povolania je prvoradým cieľom Investigatívneho centra Jána Kuciaka (ICJK), ktoré vzniklo koncom minulého roka. Občianske združenie založila skupina slovenských novinárov z rôznych médií, financované bude z darov a grantov prostredníctvom transparentného účtu. Reklamu a spoplatnenie obsahu na svojom webe združenie odmieta.
Nad rozbiehaním ICJK bude mať supervíziu Pavla Holcová z Českého centra pre investigatívnu žurnalistiku, ktorá spolupracovala s Jánom Kuciakom aj na jeho poslednej, nedokončenej téme. Členom Dozornej rady ICJK bude aj Jánov brat Jozef.
"Janove meno sme sa rozhodli používať po dohode s rodinou. Vždy o takéto centrum stál," ozrejmil Soltész na tlačovej konferencii.
predsedom správnej rady a editor projektu Arpád Soltész
Zdroj: TASR
Ďalšími členmi rady sú už spomínaná Holcová a riaditeľka nadácie Zastavme korupcie Zuzana Petková. Ako redaktorka pôsobí v ICJK Katarína Jánošíková, ktorá predtým pôsobila v spravodajstve RTVS a v súčasnosti sa podieľa na výrobe investigatívnej relácie Cez čiaru.
V novembri podpísalo ICJK zmluvu s Organized Crime And Corruption Reporting Project, ktorá združuje a zastrešuje žurnalistické projekty zamerané na odhaľovanie korupcie a medzinárodného organizovaného zločinu vo viac ako troch desiatkach krajín na štyroch kontinentoch.
Zdroj: Pixabay
ICJK bude pracovať aj na vlastných témach, pričom výsledky práce bude zverejňovať na stránke www.icjk.sk. Budú k dispozícii zadarmo a budú voľne šíriteľné. ICJK je zároveň pripravené spolupracovať s každou redakciou alebo novinárom, ktorí dodržujú etické a profesionálne štandardy novinárskeho povolania.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies