PRAHA - Westinghouse v júni absolvoval s ČEZ detailné rozhovory o svojej ponuke a ďalšie kolo je naplánované na október.
Americko-japonská spoločnosť Westinghouse by chcela z Česka vytvoriť centrum pre budúcu výstavbu jadrových reaktorov v Európe. Informuje o tom na svojej internetovej stránke český denník E15 s odvolaním sa na vyhlásenie riaditeľa českej pobočky Westinghouse Pavla Janíka.
Podľa neho by táto spolupráca mohla nadviazať na prípadný úspech Westinghouse v tendri na dostavbu jadrovej elektrárne Temelín. Možné oneskorenie pri uzatváraní temelínského tendra aj pri realizácii stavby by však mohli túto šancu zhatiť.
Janík pripomenul, že Westinghouse sa pozerá na možnosti stavby ďalších jadrových elektrární v Európe. Perspektívy vidí napríklad v Británii, vo Švédsku, v Poľsku či Maďarsku. Ak by firma uspela so svojím reaktorom AP1000 v tendri na Temelín a projekt sa odvíjal podľa pôvodného plánu so začiatkom stavby okolo roku 2017, české firmy by získali príležitosť podieľať sa na dodávkach aj do ďalších krajín.
Zdôraznil však, že takáto šanca netrvá večne a je podmienená tým, že sa rozhodovanie o Temelíne, a to ako o príprave projektu, tak aj jeho realizácii, nebude príliš dlho odkladať, aby Česká republika o túto šancu neprišla.
E15 v tejto súvislosti pripomína, že podľa pôvodného harmonogramu mal český energetický gigant ČEZ vybrať víťaza tendra na dostavbu Temelína, do ktorého sa okrem Westinghouse prihlásilo aj česko-ruské konzorcium MIR.1200, tento rok na jeseň. Generálny riaditeľ ČEZ Daniel Beneš však v auguste oznámil, že spoločnosť o Temelíne rozhodne koncom roka 2014 alebo až v roku 2015. ČEZ chce totiž počkať na schválenie štátnej energetickej koncepcie a na zabezpečenie návratnosti investície.
Westinghouse v júni absolvoval s ČEZ detailné rozhovory o svojej ponuke a ďalšie kolo je naplánované na október. Janík tvrdí, že Westinghouse je pripravený finálnu ponuku predložiť koncom roka.
"A my si myslíme, že na konci roka, prípadne začiatkom budúceho roka, bude mať ČEZ dostatok informácií, na základe ktorých by mohol určite vybrať víťaza tendra," uviedol Janík.
Tiež odmieta niektoré kritické hlasy zo strany environmentálnych organizácií, podľa ktorých nie je elektrina z nových blokov Temelína potrebná. Upozornil, že zásoby hnedého uhlia v ČR sú obmedzené a solárne elektrárne budú po roku 2020 dožívať.
"Ak vezmete do úvahy súčasné dostupné technológie, tak sa bude rozhodovať medzi spaľovaním plynu alebo jadrom," uviedol Janík, podľa ktorého plyn so sebou nesie politické riziká, a to ako v krajinách, kde sa ťaží, tak aj v tranzitných štátoch. A aj jeho cena je veľmi nestála.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies