Vírus H5N1 postihol najmä pracovníkov na farmách, ktorí prišli do úzkeho kontaktu s kŕdľami hydiny a stádami dobytka. WHO ale stále, že riziko pre bežnú populáciu zostáva nízke.
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) uviedla, že riziko vtáčej chrípky pre širokú populáciu zostáva „nízke“.
Ich hodnotenie prišlo po tom, ako Spojené štáty zaznamenali prvé úmrtie človeka na toto ochorenie spôsobené vírusom H5N1.
Hovorkyňa WHO Dr. Margaret Harrisová novinárom v Ženeve povedala, že vírus H5N1 „necirkuluje medzi ľuďmi, ale má dosah na ľudí, ktorí sú vystavení“ hydine alebo dobytku. „Nepozorujeme trvalú cirkuláciu,“ vysvetlila.
Dodala, že pacient, ktorý zomrel na toto ochorenie v Louisiane, mal viac ako 65 rokov a údajne mal základné ochorenia. Podľa zdravotníckych orgánov bol vystavený kontaktu s kurčatami a voľne žijúcimi vtákmi.
Počas súčasnej epidémie sa v USA nakazilo vtáčou chrípkou niekoľko desiatok ľudí, najmä poľnohospodárskych pracovníkov, ktorí boli v úzkom kontakte s kŕdľami hydiny a stádami dobytka.
Harrisová dodala, že Spojené štáty naďalej vykonávajú „veľký dohľad“ nad ľudskou a zvieracou populáciou, „nad metódami, ktoré používame v poľnohospodárstve, pri výrobe potravín... všetky tieto veci treba kombinovať, pretože to skutočne vždy predstavuje riziko.“
Ku koncu minulého roka sa zvýšil počet hlásených prípadov vtáčej chrípky aj v Európe, hoci ich počet zostal nižší ako v predchádzajúcich rokoch. Podľa Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín (EFSA) bolo v Európe zaznamenaných približne 657 prípadov.
Vo Francúzsku bolo v decembri hlásené ohnisko vtáčej chrípky na dvoch farmách v Normandii, a to týždeň po tom, ako bolo oficiálne vyhlásené za krajinu bez výskytu vírusu.
Jej vplyv bol menej závažný ako v Spojených štátoch, kde straty v kŕdľoch viedli k rekordným cenám vajec.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies