Od roku 2019 nepálska armáda každoročne čistí najvyššiu horu sveta a jej okolie. Horolezci teraz musia nosiť sledovacie zariadenia, ktoré im uľahčia prípadnú záchranu.
Tento rok nepálska armáda zniesla z Mount Everstu a ďalších dvoch himalájskych vrcholov jedenásť ton odpadu, štyri telá a jednu kostru. Vojakom trvalo 55 dní, kým vyčistili a odniesli odpadky.
Armáda čistí najvyššiu horu sveta každý rok od roku 2019. Počas týchto piatich misií zhromaždila 119 ton odpadu, zniesla 14 mŕtvych tiel a niekoľko kostier. Tento rok im prácu uľahčili sledovacie zariadenia, ktoré musia horolezci nosiť počas výstupu. Navyše turisti s povinní priniesť späť aj vlastné exkrementy.
Riaditeľ nepálskeho ministerstva cestovného ruchu pre BBC povedal, že vláda plánuje v budúcnosti vytvoriť tím horských strážcov, ktorí budú monitorovať odpad. Chce tiež investovať viac peňazí do upratovania.
Počas jarnej horolezeckej sezóny, ktorá sa skončila v máji, vláda vydala povolenia pre 421 horolezcov, z ktorých osem sa stratilo alebo zomrelo počas výstupu. Počet vydaných povolení od minulého roka klesol a v budúcej sezóne ich bude pravdepodobne ešte menej.
Odhaduje sa, že len na samotnom Evereste je v súčasnosti viac ako 50 ton odpadkov a viac ako 200 tiel. Podľa Daily Mail sa ale v okolí základných táborov nachádza oveľa viac odpadu.
Najväčším problémom je ľudský moč a exkrementy. V budúcnosti chce nepálska vláda spolupracovať s odborníkmi na určení bezpečného počtu turistov, ktorí budú môcť ísť na vrchol.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies