NEW YORK - Od prvého apríla opustilo svoje domovy vyše 200-tisíc civilistov z okolia sýrskeho mesta Rakka, ktoré je hlavným mestom militantnej organizácie Islamský štát (IS). Z nich asi 30-tisíc odišlo tento mesiac.
Ako uviedla počas videohovoru na stretnutí Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov (BR OSN) námestníčka generálneho tajomníka OSN pre humanitárne záležitosti Ursula Müller, v obkľúčenom meste sa podľa odhadov nachádza ešte "20 až 50-tisíc ľudí", ktorí nemajú možnosť ujsť.
Müller, ktorá sa prihovárala z Jordánskeho Ammánu, tiež vyjadrila nespokojnosť s poskytovaním pomoci v oblasti. Podľa nej OSN poslala tento mesiac pomoc len do pár ťažko dostupných oblastí v Sýrii, ale na žiadne obliehané miesto. Vinu pripísala sýrskej vláde, ozbrojeným skupinám, neistote a bojom. Müller tiež uviedla, že humanitárne podmienky sú pre vysídlencov z provincie Rakka náročné, keďže tam teploty teraz dosahujú takmer 50 stupňov Celzia. Obavy vzbudzuje aj ich ochrana mimo táborov, v ktorých momentálne žijú, povedala.
Sýrske povstalecké sily podporované Spojenými štátmi dobyli už takmer polovicu mesta Rakka, no ich postup spomaľuje obrovské množstvo výbušnín nastražených extrémistami. Tie spolu s bojmi a náletmi občanom mesta komplikujú útek.
"Ako napredujú vojenské operácie, zväčšujú sa naše obavy o ďalšie obete medzi civilistami," uviedla Müller a podotkla, že tieto obavy spôsobujú správy o tom, že bojovníci IS používajú civilistov ako ľudské štíty. Ako sa tiež vyjadrila, OSN a jej partneri sú im pripravení pomôcť, hneď ako im bezpečnostné podmienky umožnia dostať sa k nim.
Námestníčka tiež uviedla, že OSN zaznamenalo pokles násilností v niektorých oblastiach krajiny odvtedy, čo sa Rusko a Irán podporujúci prezidenta Baššára al-Asada a Turecko, ktoré stojí na strane opozičných síl, dohodli na pláne vytvoriť v Sýrii štyri deeskalačné zóny.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies