RIJÁD – Saudská Arábia v piatok oznámila zhabanie takmer 15 miliónov tabletiek psychostimulantu captagon. TASR informáciu prevzala z agentúry AFP.
Colné úrady v prístavnom meste Džidda oznámili, že „zmarili pokus o prepašovanie" až 14 976 000 tabletiek. Boli ukryté „v stroji na výrobu betónových tvárnic" v obchodnej zásielke zo zahraničia. Saudská Arábia pravidelne oznamuje zabavenie psychostimulantu fenetylín, ktorý je známy aj pod názvom captagon. Zvyčajne pochádza zo Sýrie a pašuje sa cez Libanon v nákladoch ovocia a zeleniny, pripomína AFP. Saudskoarabské colné úrady v minulom roku zhabali celkovo 119 miliónov tabletiek a doterajšie údaje za rok 2022 ukazujú, že obchodovanie s drogou rastie.
Saudi Arabia announced the seizure of nearly 15 million captagon pills on Friday, an amphetamine that is wreaking havoc in the kingdom as well as across the region https://t.co/tkXApTUjGZ
— The New Arab (@The_NewArab) July 22, 2022
Captagon svoj názov odvodzuje od kedysi legálneho lieku proti narkolepsii, píše AFP. Na trh sa dostal v roku 1961 a používal sa na liečenie hyperkinetických porúch u detí, narkolepsie alebo depresie. Používateľom navodzoval pocity eufórie a dodával im množstvo energie - nepotrebovali spať ani jesť, nereagovali na bolesť. Je silne návykový. V roku 1986 sa preto dostal na zoznam látok zakázaných Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO).
Saudi Arabia announces thwarting the smuggling of 15 million Captagon pills, which were hidden in a machine for making concrete blocks https://t.co/MUvfuEqnBc
— hoshyarpakistan (@hoshyarpakistan) July 22, 2022
V súčasnosti sa vyrába nelegálne a v Saudskej Arábii a bohatých krajinách Perzského zálivu sa používa ako párty droga. Používajú ho však aj ľudia, ktorí potrebujú dlhodobo pracovať alebo majú viacero zamestnaní, dodáva AFP.
Možno vás zaujme: Vojenská loď sledovala v Severnom mori dve ruské ponorky
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies