Zasadnutie Valného zhromaždenia OSN sa skončilo. Nad Sýriou visí otáznik - Politika Vojna v Sýrii zostáva nevyriešeným problémom aj po mnohých prejavoch, stretnutiach a zákulisných diskusiách vrcholných politických predstaviteľov z celého sveta, ktoré bol
Vojna v Sýrii zostáva nevyriešeným problémom aj po mnohých prejavoch, stretnutiach a zákulisných diskusiách vrcholných politických predstaviteľov z celého sveta, ktoré boli súčasťou 67. výročného zasadnutia Valného zhromaždenia OSN v New Yorku, konštatuje dnes agentúra AP.
Občianska vojna v Sýrii paralyzovala bezpečnostnú radu OSN, ktorú tvoria kritici i spojenci krajiny pod vládou prezidenta Bašára Asada. Obnovila tak diskusiu o celkovom význame Organizácie Spojených národov.
Po týždňovom zasadnutí 193-členného Valného zhromaždenia OSN, ktoré sa skončilo v pondelok, nedošlo v otázke občianskej vojny v Sýrii k žiadnemu výraznému posunu. Patrila však k najviac diskutovaným témam.
Desiatky krajín Asadov režim ostro kritizovali za úlohu v rok a pol trvajúcom konflikte, v ktorom podľa ľudskoprávnych aktivistov zahynulo približne 30.000 ľudí.
Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun v pondelok sýrskeho ministra zahraničných vecí Walída Mualima "s najväčšou vážnosťou upozornil na pokračujúce zabíjanie, rozsiahle ničenie, porušovanie ľudských práv, ako aj letecké a delostrelecké útoky vládnych síl," uviedlo jeho tlačové oddelenie.
Mualim však neskôr v pondelkovom prejave na zasadnutí Valného zhromaždenia OSN kritiku medzinárodného spoločenstva opätoval. Spojené štáty, Francúzsko, Katar, Saudskú Arábiu a Turecko z podpory terorizmu v Sýrii - dodávaním zbraní, zahraničných bojovníkov a financií povstalcom - a zneužívania občianskej vojny na vlastné ciele.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies