BRATISLAVA - Mať peňaženku plnú papierových bankoviek či dokonca kovových mincí dnes už nie je také populárne ako v nedávnej minulosti. Platenie finančnou hotovosťou každoročne ustupuje plateniu kartou. „Nožnice“ sa čoraz viac roztvárajú, no nemusíte sa báť, hotovosť tu s nami zostane aj naďalej. Bude však iná, ako ju poznáme v súčasnosti.
Podľa dát Európskej centrálnej banky používanie finančnej hotovosti priebežne klesá. V rámci krajín eurozóny bola v minulom roku použitá v 59 % transakcií. V poslednom predpandemickom roku 2019 to však bolo až v 72 % prípadov. Pokles v priebehu troch rokov tak predstavuje až –13 %.
Podľa eurobankárov sa platenie v hotovosti používa najmä pri menších nákupoch, respektíve pri platbách v malých hodnotách, či už v obchodoch, alebo medzi ľuďmi navzájom.
Podiel platieb kartou v minulom roku vzrástol na 34 %, pričom väčšina takýchto platieb prebieha bezkontaktne. Pri väčších platbách je platenie kartou už dokonca používanejšie ako platenie prostredníctvom finančnej hotovosti.
Čoraz otvorenejší voči platbám kartou sú aj podnikatelia, ktorí ich prípadné odmietanie označujú za zbytočný luxus, respektíve nevýhodu, ktorá znižuje ich konkurencieschopnosť. Podľa prieskumu spoločnosti Comgate až 55,7 % oslovených reagovalo, že ich zákazníci častejšie platia kartou a len 5,4 % opýtaných poukázalo na opačný trend, teda že ich zákazníci častejšie platia v hotovosti.
Je zrejmé, že používanie platieb kartou a tiež pokročilejších bezkontaktných platieb urýchlila viac ako dva roky trvajúca pandémia koronavírusu a obmedzenia s ňou súvisiace.
Dôkazom je aj štúdia spoločnosti Mastercard, ktorá konštatuje, že v roku 2022 bolo platenie kartou v kamenných obchodoch tým najčastejším spôsobom úhrady za nakúpené tovary alebo služby. Zákazníci hradili kreditnou, debetnou alebo predplatenou kartou 56,4 % nákupov. Približne každý desiaty (9,4 %) využíval mobilnú peňaženku a menej ako každý tretí (29,4 %) platil v hotovosti.
Nárast počtu platiteľov kartou je zrejmý naprieč všetkými európskymi krajinami. Tohtoročná štúdia FIS Global Payments Report hovorí, že európski občania vlani platili kartou v 65 % prípadov. Aj v tomto prípade využívala mobilné peňaženky približne desatina občanov a na finančnú hotovosť sa spoľahlo len 22 % ľudí.
Podľa tejto štúdie by používanie finančnej hotovosti malo aj naďalej klesať, pričom v roku 2026 by ju malo prioritne používať len 15 % európskej populácie.
Pozícia hotovosti slabne najmä v škandinávskych krajinách (Fínsko, Švédsko, Nórsko či Dánsko), v Spojenom kráľovstve a tiež vo Francúzsku. Naopak, finančná hotovosť je stále pomerne obľúbená a rozšírená v Nemecku, Španielsku, Turecku a Poľsku.
Používaniu finančnej hotovosti však zatiaľ v žiadnom prípade neodzvonilo. Niektorí ľudia totiž používanie papierových bankoviek a kovových mincí vo zvýšenej miere začali používať ako nástroj proti nadmernému zadlžovaniu sa v čase vysokej inflácie poháňanej pandémiou koronavírusu, energetickou krízou a ďalšími dôsledkami vojny na Ukrajine.
Pre mnohých ľudí je totiž jednoduchšie udržať si prehľad o svojich výdavkoch, ak platia fyzickými peniazmi. „Niektorí ľudia sa vracajú k používaniu finančnej hotovosti, aby sa vyhli zadlžovaniu sa v dôsledku rastúcich životných nákladov,“ povedal riaditeľ britskej banky Nationwide Otto Benz.
Priaznivci platenia hotovosťou môžu minimálne na Slovensku zostať pokojní. Od leta tohto roku je platenie hotovosťou v Ústave SR zakotveným právom pre každého občana Slovenskej republiky. Výnimku budú mať len tie prevádzky, ktoré na takéto „finančné operácie“ nie sú prispôsobené.
Občan sa po novom bude môcť sám rozhodnúť, či chce platiť v hotovosti, alebo či finančný prevod urobí niektorým z dostupných spôsobov online platenia. Predkladatelia zákona touto iniciatívou chceli predísť zrušeniu používania finančnej hotovosti v budúcnosti, čo by podľa nich ohrozilo najmä nízkopríjmové skupiny obyvateľstva.
Zachovanie používania finančnej hotovosti má tiež pomôcť pri budovaní finančnej gramotnosti najmä u mladších vekových skupín obyvateľstva.
V súvislosti s používaním eurobankoviek sa môžeme pripraviť dokonca na ich novú éru. ECB totiž chystá redizajn aktuálnych platidiel, takže pri práci s nimi sa budeme musieť naučiť rozoznávať nové motívy, ktoré sa na nich v budúcnosti objavia.
Aktuálne prebieha prieskum kvality súčasných eurobankoviek a výber nového motívu, ktorý je podporený odbornou diskusiou aj rozsiahlym prieskumom v jednotlivých krajinách eurozóny. ECB sa však nepýta len na fyzický stav existujúcich bankoviek, ale tiež na preferovaný spôsob platby za nákup v určitej hodnote. Zaujíma sa najmä na preferencie platieb v hotovosti, bankovým prevodom, online platby a platby kartami.
Pri inovácii fyzických platidiel sa myslí aj na ekológiu. Nové eurobankovky by mali byť viac zelené, vyrobené zo 100-percentných prírodných a obnoviteľných vlákien. Polovicu má tvoriť organická bavlna a druhú polovicu certifikovaná drevná buničina. Definitívny výsledok má byť známy do roku 2026.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies