Na odľahlom ruskom polostrove Kamčatka, ktorý zasahuje do Atlantického oceánu, sa podarilo zachrániť všetkých troch ľudí, ktorí sa ocitli v kritickej situácii po nehode lietadla An-2. Lietadlo bolo nezvestné tri dni, kým ho záchranári konečne našli. Podľa miestnych úradov boli traja preživší – dvaja členovia posádky a jeden cestujúci – prevezení do nemocnice na vyšetrenie.
Tragédia, ktorá sa zázračne skončila šťastne
Lietadlo, ktoré patrilo súkromnej spoločnosti, letelo 19. decembra z dediny Milkovo do dediny Ossora na severe Kamčatky, aby prepravilo komerčný náklad.
Silný mráz a preťaženie lietadla spôsobili, že stroj začal klesať. Po troch
dňoch intenzívneho pátrania sa lietadlo našlo a záchranári okamžite začali
evakuáciu.
Preživší strávili tri dni v neznesiteľných podmienkach, bez jedla a v extrémnom chlade. Napriek tomu sa nevzdali. Ako uviedol jeden z pasažierov, vo
vnútri lietadla sa zohrievali spaľovaním paliva, zapaľovali núdzový maják a
jedli jedlo, ktoré mali so sebou. "Modlili sme sa a verili v zázrak,"
povedal pre miestne médiá.
Druhý člen posádky spomenul, že roztápali sneh vo vedre, aby mali pitnú vodu, čo im umožnilo prežiť až do chvíle, keď ich našli záchranári.
Zdravotný stav preživších a pátranie
Po nájdení havarovaného lietadla sa zistilo, že piloti utrpeli vážne zranenia. Jeden z nich má vnútorné poranenie mozgu a čaká ho operácia, druhý
trpí podchladením. Obetiam sa dostáva nevyhnutná lekárska starostlivosť.
Záchranná operácia bola zložitá kvôli nepriaznivým poveternostným podmienkam, ktoré znemožnili komunikáciu medzi preživšími a pátracími tímami. Piloti však počuli signály, že po nich prebieha pátranie, čo im poskytlo nádej.
Vyšetrovanie a ďalšie kroky
Ruská Federálna agentúra pre leteckú dopravu oznámila, že v súvislosti s týmto incidentom bol zahájený trestný výbor, ktorý sa zaoberá porušením predpisov o leteckej doprave.
Vyšetrovatelia sa zamerajú na príčiny nehody a jej následky. Tento príbeh z Kamčatky ukazuje, aké neľútostné môžu byť podmienky v divočine, ale aj silu vôle a vytrvalosti, ktorá umožňuje prežiť aj v najkritickejších chvíľach.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies